OCIJENI

Zubni implantati

Objavljeno: 3.12.2022. 18:40

Osobe koje se godinama muče s manjkom jednog ili više zuba, pa čak i potpunom bezubošću često se pitaju postoji li bolje rješenje od trenutnog? Odgovor je – naravno.

Zubni implantati su mali titanski vijci koji se ugrađuju u kost čeljusti već dugi niz godina, točnije više od šezdeset, i predstavljaju savršen nadomjestak za nepostojeći zub ili više njih. Bilo da se radi o manjku jednog ili više zubi, pa i potpune bezubosti, implantati postaju u modernoj stomatologiji prvi odabir svakog zubara.

Ugradnja je u potpunosti bezbolan proces koji se odvija pod lokalnom anestezijom, u kojoj oralni kirurg u nešto malo manje od petnaestak minuta taj mali titanski vijak ugradi u čeljusnu kost i nakon zatvaranja odnosno šivanja gingive ostavlja taj isti implantat na „počinak“ iliti pojam koji se naziva osseointegracija u kojoj se implantat sljubljuje odnosno oseointegrira s pacijentovom kosti. Nakon cca 4-6 mjeseci za gornju vilicu i 3-4 mjeseca za donju vilicu, pacijent dolazi na otvaranje implantata i opterećenje odgovarajućim protetskim rješenjem, bilo da se radi o fiksnim metal keramičkim ili cirkonskim krunicama, mostovima, bilo da se radi o fiksnim ili polufiksnim protezama.

Preduvjeti za ugradnju implantata

Svaki pacijent koji je zainteresiran svoj oralni problem riješiti zubnim implantatima, mora učiniti dva važna koraka. Prvi je učiniti CBCT snimku jedne ili obje čeljusti ovisno o pozicijama gdje nedostaju zubi, a drugi korak je obratiti se stomatologu koji će očitati rendgensku snimku i na temelju kliničke procijene gingive i okolnog tkiva predložiti odgovarajući plan terapije.
Pacijenti s odgovarajućom gustoćom kosti, dobrom općom anamnezom odlični su kandidati za ugradnju implantata. Pacijenti koji imaju određene kronične bolesti moraju se posavjetovati sa svojim liječnikom opće prakse ili specijalistom te zajedno s vlastitim stomatologom odrediti da li spada u eventualno rizičnu skupinu u koju se implantati mogu ugrađivati, ali uspješnost i dugotrajnost onda uvelike ovisi o općem stanju pacijenta i progresivnosti bolesti od koje boluje.

Trajanje zubnih implantata

Zubni implantati doista mogu trajati vječno jednom ugrađeni, ali postoji niz protokola koji se moraju poštivati, a to je ni manje ni više nego isključivo – oralna higijena! Jednom kada pacijenti imaju ugrađene implantate i opterećene protetskim odgovarajućim rješenjem, održavanje područje oko spoja jednog i drugog najvažniji je segment. Redovito, dva puta na dan prati protetski dio četkicom za zube i zubnom pastom kružnim pokretima, ispirati prostor između gingive i protetske komponente zubnim tušem (Waterpickom), interdentalnom četkicom i zubnom svilom čistiti prazne prostore, ispirati jednom ili više puta dnevno vodicom. Sve to djeluje komplicirano, ali kad se uzme da je to 5 minuta svako jutro i 5 minuta svaku večer, 10 minuta dnevno i nije tako veliki napor obzirom na uloženo. Detaljna i svakodnevna oralna higijena omogućava, da prostor oko implantata bude uvijek besprijekorno čist i tako smanjujemo mogućnost velike koncentracije raznih bakterija koje mogu prouzročiti kronični periimplantitis koji dovodi do gubitka implantata. Pacijenti koji nakon ugradnje implantata obole od nekih teških bolesti također mogu izgubiti implantate, ali to je na žalost nemoguće prejudicirati prilikom donošenja odluke da li ih ugraditi ili ne.

Koje su sve moguće opcije s implantatima?

Bilo da se radi o nadomjesku jednog nedostalog zuba, više njih ili potpune bezubosti, količina odnosno broj potrebnih implantata definira se na prvom pregledu.

Ako nedostaje jedan zub, ugrađuje se jedan implantat na tu istu poziciju i stavlja se keramička krunica. Ukoliko nedostaje dva ili tri zuba stomatolog odlučuje da li će primjerice biti potrebna dva ili tri implantata, nedostaje li četiri zuba u jednom redu, možda će biti potrebno ugraditi samo dva implantata koji će nositi most od četiri elementa i tako popuniti prazan prostor, opet sve je stvar kliničke procijene stomatologa. Puno pacijenata sam određuje broj implantata što je velika pogreška, jer se tu i cjenovno radi o velikim razlikama i odstupanjima, pa je doista najbolje moguće rješenje otići na stručan pregled. U slučaju potpune bezubosti sve ovisi o gustoći kosti i kako je ona preraspodijeljena po čeljusti. Ugradnjom svega šest implantata moguće je fiksnim keramičkim mostom ili kompozitnom protezom vratiti pacijentu niz od dvanaest savršeno bijelih i simetričnih zubi – metoda ALL-ON-6. Ukoliko je kost loša u lateralnim područjima, a ima je u frontalnoj regiji može se postići ili fiksno rješenje (ALL-ON-4) ili polufiksno rješenje (mobilna proteza s reduciranim nepcem na 2 ili 4 lokatora ili 1-3 prečke). U svim slučajevima dobije se niz od dvanaest prekrasnih zubi koji se ovisno da li je rješenje fiksno ili polufiksno razlikuju po pitanju statike.

Zašto odabrati Dental Centar Ostojić?
 
Dental Centar Ostojić, na novoj adresi Resnički put 48 i u novom modernom objektu od 1200m2 objedinjuje sve grane stomatologije; oralnu kirurgiju, protetiku, endodonciju, konzervativu, parodontologiju, pedodonciju. Naša prednost je što na jednoj lokaciji u svega pola sata do sat vremena dobijete prvi pregled i konzultacije sa stručnim doktoricama s višegodišnjim iskustvom, možete učiniti sve potrebne rendgenske snimke od ortopana do CBCT 3D snimke jedne ili obje čeljusti ili RVG snimke i dobiti odgovarajuću ponudu za doneseni plan terapije. Ukoliko vam bude odgovarala i ponuda i plan terapije možete odmah početi riešavati problem ili bar dio problema. Za sve klijente koji ne žive u Zagrebu ili neposrednoj okolici nudimo smještaj u luksuznim apartmanima koji su u sklopu dental centra.

Zato vas sve pozivamo da dođete na novu adresu i uvjerite se u stručnost, brzinu, individualan pristup i savršen rezultat koji nudi DENTAL CENTAR OSTOJIĆ!
Za više informacija posjetite web stranicu

OCIJENI