OCIJENI

Dental Mimica

Ivane Brlić Mažuranić 2c, 10 000, Zagreb

Brižna njega za bezbrižan osmijeh... i tako od 1998. godine.

Ispun - kompozit plomba

Objavljeno: 18.1.2023. 15:52

ISPUN nadomješta tvrdo zubno tkivo zuba koji je oštećen karijesom ili je slomljen. Današnja moderna  stomatologija podrazumijeva izradu estetskih ispuna od kompozitnih materijala. Ispuni svojom bojom i morfologijom vjerno imitiraju zdravi prirodni zub.

Amalgam – „sive plombe“danas više nisu zadovoljavajuće rješenje. Nedostatak je rubna pukotina, dovoljna za prodor bakterija ispod plombe, jer je veza između sive plombe i zuba samo mehanička.  Toksičnost amalgama je minimalna ali se u SAD-a  i europskim zemljama prestao upotrebljavati. Nedostatak je nezadovoljavajuća estetika jer nakon kraćeg vremena zubi preuzimaju boju amalgama tj.tamne. U Švedskoj, koja je danas vodeća zemlja u stomatologiji, čak je zakonom zabranjeno stavljati amalgamske ispune.

Kompozitni materijal je estetski materijal kojim se zubi trajno restauriraju. Kompozitni ispun estetski i funkcijski zamjenjuje oštećeno zubno tkivo. Najnovije generacije kompozita riješile su i pitanje trajnosti ispuna, tako da današnji materijali u potpunosti zadovoljavaju sve zahtjeve moderne stomatologije. Mikromehanička i kemijska veza koje povezuju zub i ispunom spriječavju prodor bakterija, a poboljšana adhezivna sredstva osiguravaju čvrstu vezu ispuna i zuba. Ovakav način vezanja kompozita i zuba preduvjet je mimnimalnoinvazivne  restaurativne stomatologije koja se temelji na principu štednje zdravog zubnog tkiva prilikom preparacije. Estetska prednost bijelih ispuna je neupitna. Današnji materijali s tzv.“ Kameleonskim“ efektom poprimaju nijanse prirodnog zuba zadržavajući pritom vrhunske mehaničke i biološke karakteristike.
KARIJES DETEKTOR Precizno i temeljito treba pristupiti dijagnostici karijesa. Oštar vrh instrumenta upada u zubnu caklinu i dentin omekšane karijesom, a postoji i sredstvo za otkrivanje karijesa koje oboja karijesom zahvaćen dentin i caklinu. Stari ispuni koji imaju rubnu pukotinu upućuju na razvoj sekundarnog karijesa ispod ispuna budući da je pukotina put kojim se bakterije podvlače pod ispun uzrokujući karijes. Tada je karijes nevidljiv okom i razara zub do pulpe, dok ne zaboli.
Tehnika postavljanja ISPUNA i saniranje karijesa.  Turbinom se odstranjuju karijesom zahvaćeni dijelovi i oblikuje prostor u koji se postavlja ISPUN od kompozitnog materijala. Kompozit se u mekanom obliku  unosi u napravljen prostor, modelira i osvjetljava plavim svjetlom radi stvrdnjavanja. Kompozit se mikromehanički i kemijski veže na zub s pomoću adhezijskih sustava. Polimerizirani ispun finalno se obradi i prilagodi zagrizu i visoko polira.  Neki od materijala koji se koriste sadrže fluor za zaštitu zuba od karijesa. Nakon restauracije zub estetski izgleda identično kao i zdravi zub..


RAZLOZI ZA STAVLJANJE ISPUNA Karijesom razoren zub, slomljen, otkrhnut ili napuknut zub zbog loših navika kao što su griženje noktiju, olovke, škrgutanje zubima, ili traume, estetski nezadovoljavajući zub nadomješta  se ispunima.  Estetski nedostaci koji su urođeni na zubima mogu se ispraviti dodavanjem kompozitnog materijala..


INLAY—ONLAY Ako je zub jako oštećen treba uzeti u obzir izradu keramičke krunice ili onleya. Onlay i inlay služe za rekonstrukciju karijesom ili traumom oštećenog zuba. Inlay i onlay bolje prilježu, čvršći su i dugotrajniji u usporedbi s klasičnim kompozitnim ispunima a štede zubno tkivo više nego krunice. Superiorniji su estetski i funkcionalno. Kompozitni se ispuni modeliraju direktno u ustima, inlayi i onlayi se izrađuju u dentalnom laboratoriju na temelju otiska, te se cementiraju u preparirani kavitet. Razlika između inlaya i onlaya je isključivo u veličini. Inleyom se nadoknađuje središnji dio, dok onlay nadomješta oštećenja zuba koji uključuju i pojedine kvržice. Izrađuju se iz kompozita, zlata ili keramike.

Posjetite našu web stranicu. 

OCIJENI