OCIJENI

Uloga probiotika u zdravlju crijeva i probavi

Objavljeno: 2.2.2023. 14:26

Stres, nepravilna prehrana, kronične bolesti i upotreba antibiotika – sve su to čimbenici koji mogu nepovoljno utjecati na zdravlje crijeva i probavnog sustava. Kako biste vratili ravnotežu dobrih i loših bakterija u crijevima, potrebno je uzimati probiotike. No, što su točno probiotici, kako djeluju i gdje se nalaze? Odgovore na ova pitanja saznajte u nastavku.

Što su probiotici?

U našim crijevima živi oko 38 bilijuna bakterija, a podijeliti ih možemo na dobre i loše bakterije. Upravo probiotici su te dobre bakterije koje imaju važnu ulogu u očuvanju zdravlja crijeva. Probiotici osiguravaju optimalnu funkciju crijevne mikroflore. Budući da se u crijevima nalazi čak 70% imunološkog sustava, održavanje ravnoteže dobrih i loših bakterija od velike je važnosti za obranu organizma od bolesti.

Prednosti uzimanja probiotika

Već smo naveli da probiotici imaju važnu ulogu u očuvanju zdravlja crijeva, ali i u obrani organizma. Nekoliko konkretnih prednosti konzumacije probiotika su:

       Pomažu kod upalnih bolesti crijeva

       Pomažu u liječenju proljeva i zatvora

       Pomažu kod iritabilnog crijeva

       Pomažu osobama s intolerancijom na laktozu

       Olakšavaju probavu hrane

       Drže loše bakterije pod kontrolom

       Pomažu u razgradnji i apsorpciji lijekova

       Poboljšavaju funkciju crijevne barijere

Osim benefita za probavu i imunitet, probiotici su povezani sa zdravljem srca jer snižavaju kolesterol i krvni tlak, a smatra se da su korisni i u borbi protiv alergija i ekcema.

Na koji način se uzimaju probiotici?

Probiotici se nalaze u nekim namirnicama koje jednostavno možete uvrstiti u svakodnevnu prehranu. Zdrava i izbalansirana prehrana je najvažniji preduvjet za zdravlje cijelog organizma, pa tako i probavnog sustava. Probiotici se prirodno nalaze u fermentiranim mliječnim proizvodima, ali i u nekim drugim namirnicama. Ovih nekoliko namirnica možete konzumirati kako biste u organizam unijeli više probiotika:

       Jogurt

       Kefir

       Kiseli kupus (nepasteriziran)

       Kiseli krastavci (kiseljeni u vodi i soli, a ne u octu)

       Sir (gauda, cheddar, mozzarella)

Probiotike također možete uzimati u obliku suplemenata. Tada dolaze u obliku hrane, napitaka, kapsula, praha ili tekućine.

Ako imate probavnih problema, patite od kronične bolesti probavnog sustava, uzimate antibiotike ili vam je pao imunitet, vrijeme je da u svoju prehranu uključite više probiotika. Kako biste nabavili kvalitetne suplemente, posjetite Ljekarnu Lipa, čiji će vas farmaceuti savjetovati o načinu uzimanja probiotika i popratnoj zdravoj prehrani.


OCIJENI