OCIJENI

Što je to kifoza i kako ju liječiti?

Objavljeno: 8.1.2023. 17:06

Kifoza se može definirati kao poremećaj zakrivljenosti u sagitalnoj ravnini kod kojeg konveksnost torakalnog dijela kralježnice prema natrag prelazi normalne fiziološke granice.

Kod kifoze, leđa dobivaju blago okrugli izgled te mogu s vremenom postati bolna. U najtežim slučajevima kifoza može uzrokovati probleme s radom srca i pluća. Kod djece, ali i kod odraslih kifoza može uzrokovati pogrbljen izgled. 

Vrlo je važno razlikovati kifotično loše držanje od kifoze. Za razliku od kifoze, kod kifotičnog držanja radi se samo o poremećaju držanja tijela koje se promjenom držanja i kontrakcijom muskulature može ispraviti, dok su kod kifoze su prisutne strukturne promjene na kralješcima, ligamentima i vertebralnoj muskulaturi.

U većini slučajeva uzrok nastanka kifoze nije poznat. Međutim, ona može nastati kao posljedica oštećenja prednjeg nosećeg stupa (prijelomi,osteoporoza i sl.), malformacija kralježaka, a mogući su i neuromuskularni uzroci.

Iako se kifoza javlja i kod odraslih osoba, vrlo je česta kod adolescenata i djece. Kada govorimo o kifozi kod djece i adolescenata, valja izdvojiti 3 tipa: 

Posturalna kifoza

Posturalna kifoza najčešće se javlja kod adolescenata. Početak posturalne kifoze uglavnom je spor. Isto tako, ovaj oblik kifoze češći je u djevojčica nego u dječaka. Posturalna kifoza često je udružena s lumbalnom hiperlordozom (prenaglašenošću slabinskog zavoja). Hiperlordoza ujedno je način na koji tijelo pokušava kompenzirati poremećaj gornjeg dijela kralježnice.

Scheuermannova kifoza

Kao kod posturalnih kifoza i Scheuermannova kifoza najčešće se pojavljuje u adolescenata, i to u dobi između 10 i 15 godina, dok je tijelo još u razvoju. Često nazivana Scheuermannova bolest, dva puta je češća u dječaka nego u djevojčica. Početak može biti praćen s boli, većinom blagom i umorom. Uvjet za postavljanje dijagnoze je prisustvo jednog ili više ulinjenih kralješaka, što je vidljivo na RTG slici. Valja naglasiti kako je uzrok Scheuermannove bolesti nepoznat. Neki ljudi pored ove kifoze također imaju skoliozu. Također, osobe koje su bolovale od Scheuermannove bolesti mogu kasnije tijekom života osjetiti povećanje bolova s godinama.

Kongenitalna kifoza

Malformacija leđne moždine tijekom fetalnog razvitka uzrokuje kifozu kod djece. Neki kralješci mogu biti spojeni i kost se ne može pravilno razvijati. Ovaj tip kifoze može se pogoršavati prilikom rasta djeteta. 

Ovisno o uzroku znakovima i simptomima, kifoza se može liječiti. Najčešći oblik liječenja kifoze je kineziterapija uz koju se može primjenjivati nošenje steznika, korekcija gipsom te operativno liječenje koje se primjenjuje vrlo rijetko tj. u vrlo teškim slučajevima. 

Za razliku od skolioze, kifozu je moguće ispraviti vrlo brzo. Terapija kod kifoze usmjerena je na jačanje prsnih i trbušnih mišića te mišića leđa. Također, s terapijom je potrebno započeti što ranije. Postoje i tzv. pasivni oblici terapije koji uključuju ležanje na trbuhu s blago povišenim jastukom, razne masaže te hidroterapiju.

Isto tako, kod nekih vrsta kifoze mogu pomoći vježbe, održavanje zdrave tjelesne težine, redovita fizička aktivnost koja sprječava bolove u leđima i usporava povratak simptoma kifoze te održavanje dobre gustoće kostiju.

Budući da je nošenje steznika vrlo efikasno u liječenju kifoze, vrlo je važno da takvo ortopedsko pomagalo naprave stručnjaci poput onih u ortopediji PAR MAR.

Osim izrade pomagala u Par Mar nude i skeniranje kralježnice. Također, prilikom izrade ortopedskih pomagala koriste najmoderniju tehnologiju - 3D skener, software te stroj za izradu pomagala koji je jedini u ovom dijelu Europe. Zadovoljstvo pacijenata njima je na prvom mjestu, stoga svakome pristupaju individualno.

Za više informacija posjetite web stranicu.


OCIJENI