OCIJENI

Leptospiroza pasa

Objavljeno: 24.5.2022. 10:10

Leptospiroza pasa

Leptospiroza je zarazna bolest, akutnog do subakutnog, rjeđe kroničnog tijeka, a obolijevaju domaće i divlje životinje te čovjek (zoonoza).
Bolest uzrokuju spiralne bakterije iz roda Leptospira, a postoji više serotipova bakterije. Kod pasa bolest najčešće uzrokuju L. canicola i L. icterohaemorrhagiae.
Leptospirama je za razmnožavanje potrebna temperatura oko 20 stupnjeva, slabo alkalni stupanj kiselosti i organske tvari u raspadanju. Ti uvjeti su u stajaćim vodama, močvarama i barama. Bolest je stoga najčešća u ljeto i jesen, za vrijeme obilnih kiša.
Izvor zaraze su bolesne životinje i životinje koje su prebolile ovu bolest, a izlučuju bakterije urinom. Rezervoar bolesti su glodavci koji doživotno mogu nositi uzročnika i izlučivati ga putem mokraće u okoliš.
Bakterije dospijevaju u organizam preko sluznica usta, konjunktiva i genitalija njuškanjem, lizanjem i koitusom, te preko oštećene kože. Do infekcije dođe i plivanjem u kontaminiranoj vodi i lovljenjem glodavaca. Nakon ulaska u organizam, leptospire ulaze u krvotok i izazivaju septikemiju koja traje oko 8 dana, nakon čega protutijela unište leptospire u krvi, a one koje su preživjele lokaliziraju se u bubrezima i izlučuju urinom. Toksini bakterija oštećuju eritrocite, krvne žile i hepatocite pa nastaje anemija, hemoglobinurija, hemolitički i hepatogeni ikterus i na kraju kolaps. Bolest počinje visokom tjelesnom temperaturom, ikterusom, iscjetkom iz oka i nosa, gubitkom apetita, mršavljenjem, gastroenteritisom i krvavom stolicom. Kako bolest napreduje, tako nastaje teška upala jetre i bubrega. Većinu pasa zahvati akutno zatajenje bubrega, a zbog uremije su moguće i erozije u usnoj šupljini i zadah po urinu. Ako pas ozdravi, mjesecima izlučuje bakterije putem mokraće.
Najbolji izbor dijagnostike je uzimanje krvi za serološki test mikroskopsku aglutinaciju parnih seruma. Prvi serum se uzima na početku bolesti, a drugi 7-10 dana nakon prvog. Kada se ustanovi četverostruko povišenje titra protutijela u drugom serumu u odnosu na prvi, potvrđujemo bolest.
Liječenje obuhvaća kombinaciju antibiotika na koje su leptospire osjetljive, te nadoknadu tekućine s odgovarajućim elektrolitima.
Profilaktički je vrlo važno provoditi redovno cijepljenje pasa, provoditi deratizaciju i uklanjati kontaminirane vode.

Za Happy Vet specijalističku veterinarsku praksu obradila dr.med.vet.Magdalena Pranjić

tel: 01 34 83 600
email: happy.vet1@gmail.com
www.happyvet.eu
#happyvet #veterinar #zagreb #leptospiroza #pas

OCIJENI