Prof. dr. sc. S. Škrablin - GinOps - Poliklinika za ginekologiju, porodništvo i bolesti dojke
Korčulanska 3F, 10 000 Zagreb
Ginekologinja kojoj se vjeruje - prof. dr. sc. Snježana Škrablin- više od 40 godina iskustva!
Ginekologinja kojoj se vjeruje - prof. dr. sc. Snježana Škrablin- više od 40 godina iskustva!
Objavljeno: 2.5.2025. 9:28
Promjene raspoloženja, razdražljivost, tjeskoba ili iznenadni osjećaji tuge – sve su to emocionalna stanja koja ponekad nemaju „vanjski“ uzrok. Vrlo često iza njih stoji ono što se ne vidi, ali snažno utječe na naš um i tijelo: hormoni. Njihova ravnoteža igra ključnu ulogu u našem psihofizičkom zdravlju, a kad je narušena, to se može osjetiti i na emocionalnom planu.
Hormonska ravnoteža i emocionalni život
Hormoni poput estrogena, progesterona, kortizola, oksitocina i serotonina povezani su s regulacijom raspoloženja, osjećajem sigurnosti, motivacije i zadovoljstva. Kod žena, hormonske promjene su posebno izražene tijekom menstrualnog ciklusa, trudnoće, postporođajnog razdoblja i perimenopauze, što može uzrokovati nagle promjene u emocijama.
Na primjer, pad estrogena može dovesti do smanjenog lučenja serotonina – hormona koji je poznat kao „hormon sreće“ – i samim time izazvati osjećaj tuge ili anksioznosti. Povećana razina kortizola, hormona stresa, može uzrokovati osjećaj napetosti i nervoze, dok neravnoteža progesterona može utjecati na spavanje i osjećaj umora.
Kako znati da su hormoni uzrok?
Ako se emocije iz tjedna u tjedan znatno mijenjaju, ako se osjećate „izvan sebe“, preplavljeno, razdražljivo ili ste skloni plačljivosti bez jasnog razloga – moguće je da je riječ o hormonskoj neravnoteži. Često se uz emocionalne simptome javljaju i tjelesni signali poput promjena u težini, nesanice, neredovitih menstruacija, glavobolja ili kroničnog umora.
U tom slučaju, prvi korak je stručna dijagnostika – jer kada razumijete što se događa u tijelu, lakše je poduzeti konkretne korake.
Što možete učiniti?
Dobra vijest je da hormonska neravnoteža nije trajno stanje i da se u većini slučajeva uspješno regulira. Ovisno o uzroku, moguće su promjene u prehrani, stilu života, suplementaciji, ciljanoj hormonskoj terapiji ili drugim oblicima liječenja. Ključno je da pristup bude individualan i temeljen na točnoj dijagnozi, a ne na pokušajima „samopomoći“ bez stručnog vodstva.
Prvi korak? Pregled u GinOpsu
Ako osjećate da emocije nisu pod vašom kontrolom, a sumnjate da je uzrok hormonski disbalans, GinOps iz Zagreba nudi stručnu dijagnostiku, laboratorijsku analizu hormona i savjetovanje s iskusnim ginekolozima koji će vas pratiti kroz svaki korak terapije.
GinOps se ističe suvremenim pristupom ženskom zdravlju, razumijevanjem hormonalnih izazova i pažljivim, personaliziranim pristupom svakom pacijentu.
Više informacija o pregledima i naručivanju potražite na www.ginops.hr