OCIJENI

Kako pravilno održavati higijenu zubiju

Objavljeno: 31.10.2017. 14:40

Osmijeh je važan dio naše osobnosti i ljepote, a kako bi se mogli smijati bez zadrške važni su zdravi i lijepi zubi. Često zaboravljamo koliko je važna oralna higijena zbog čega dolazi do stvaranja karijesa i parodontoze, što uzrokuje ispadanje zubi. Također je prepoznata povezanost oralnog zdravlja i cijelog organizma jer bolesti i toksini iz usne šupljine štete našem zdravlju.

Prema istraživanjima sve je više kroničnih bolesti uzrokovanih lošom oralnom higijenom. Karijes i paradentoza povećavaju rizik od pojave kardiovaskularnih i dišnih bolesti, dijabetesa, bolesti bubrega i izvanmaternične trudnoće. Zdravlje zubiju postići ćete svakodnevnom brigom, pravilnom prehranom i redovitim stomatološkim pregledima.



Redovitom higijenom usne šupljine i zubiju spriječit ćete nastanak karijesa, najčešća bolest zubiju, i  dentalnog plaka, koji uzrokuju taloženje zubnog kamenca što dovodi do upale zubnog mesa te na kraju i gubitka zubiju. Donosimo vam nekoliko savjeta koji će vam pomoći da pravilno održavate higijenu zubiju.


1. Četkica za zube

Ne odgovarajuća i loša četkica može dodatno naštetiti vašim zubima jer oštećuje desni. Zato je važno da odaberete onu koja je kvalitetna te mekane ili srednje tvrde glave. Također se preporučuju četkice sa sintetičkim vlaknima jer ne upijaju vodu i ne mijenjaju oblik te je smanjeno zadržavanje bakterija na njima.

2. Pasta za zube

Preporučuju se paste koje sadrže flour jer ovaj element ubrzava remineralizaciju te sprječava nastanak karijesa i bakterije da proizvode kiseline. Imajte na umu da zdravlje vaših zubiju ne ovisi o količini paste koju stavite na četkicu, već o pravilnom i redovitom četkanju.

3. Pranje zubiju

Ovo pravilo već znaju i vrapci na grani, ali mi nikako da ga se počnemo pridržavati. Zubi se peru najmanje dva puta dnevno (ujutro i navečer), a najbolje bi bilo nakon svakog obroka. Pranje zubiju traje dvije do tri minute. Pravilno četkanje zubiju odnosi se na kružne pokrete te ih je važno oprati sa svih strana.


4. Zubni konac

Za čišćenje zubiju koristite zubni konac jer nije štetan te dopire do međuzubnih prostora koja se ne mogu oprati četkicom. Zubni konac koristite jednom dnevno kako bi očistili sve površine između zubiju i tako spriječili nastanak karijesa.

5. Tekućina za ispiranje usne šupljine

Nakon četkanja zubiju usnu šupljinu isperite tekućinom koja će uništiti preostale bakterije te spriječiti nastanak plaka i karijesa na teško dostupnim mjestima. Također osvježava dah i sprječava razvoj mikroorganizama jer ima antiseptičko djelovanje.



“Individualna profesionalna profilaksa karijes i bolesti zubnog mesa su najčešće stanja koja se mogu izbjeći pomoću preventivnih postupaka u ordinaciji i pravilnog održavanja oralne higijene kod kuće. Profilaksa je puno više od samog pranja zubi”, objašnjava dr.dent.med Dario Bekavac iz stomatološke ordinacije Bekavac.

OCIJENI