OCIJENI

Kako očuvati oralno zdravlje tijekom trudnoće?

Objavljeno: 21.7.2022. 18:06

Hormoni se mijenjaju tijekom trudnoće. To može utjecati na vaše oralno zdravlje te tako povećati rizik od bolesti desni (gingivitis) ili dovesti do infekcije kosti koja drži zube na mjestu (parodontitis). Međutim, ako se adekvatno brinete o svom općem zdravlju jednako kao i oralnom, šanse za pojavu problema s oralnim zdravljem vrlo su male. Upravo zato vam u nastavku donosimo neke korisne savjete kako očuvati oralno zdravlje tijekom trudnoće:

1. Redovito perite zube

Da biste pravilno održavali oralnu higijenu trebali biste:

  • četkati zube najmanje dva puta dnevno

  • koristiti meku četkicu za zube te pastu za zube s fluorom

  • svakodnevno čistiti zube koncem

  • redovno posjećivati stomatologa

2. Jutarnja mučnina i oralno zdravlje

Jutarnje mučnine tijekom trudnoće mogu izložiti vaše zube želučanoj kiselini i oslabiti površinu vaših zuba demineralizacijom. To vas stavlja u veći rizik od karijesa i erozije vaših zuba. Ako patite od jutarnjih mučnina, poželjno je slijediti sljedeća 3 koraka:

  • odmah nakon povraćanja isperite usta vodom ili sredstvom za ispiranje usta s fluorom

  • nakon ispiranja pričekajte 30 minuta kako bi se dodatno smanjila kiselinu u ustima

  • operite zube

3. Jedite zdravo

Zdrava prehrana važna je za cjelokupno zdravlje, zdravlje vašeg djeteta, jednako kao i za vaše oralno zdravlje. Kako bi vaši zubi bili jaki i zdravi tijekom trudnoće, ograničite konzumaciju hrane i pića s visokim sadržajem šećera. Pobrinite se da hrana koju jedete sadrži dovoljno proteina, kalcija, vitamina A, C, D i fosfora.

Isto tako, normalno je da tijekom trudnoće imate različite potrebe za hranjivim tvarima. Međutim, važno je da svakodnevno uzimate multivitamine koji sadrže folnu kiselinu i željezo kako biste osigurali zdravu trudnoću.

4. Uzimajte dovoljno kalcija

Kalcij je važan dio vaše prehrane. Vaša beba koja raste treba ga za jake kosti i zube. Ako je vaš način prehrane siromašan kalcijem, vaše će ga tijelo uzeti iz vaših kostiju i krvi za vašu bebu. Stoga, ako imate nisku razinu kalcija u krvi, također ćete imati nisku razinu kalcija u slini. Kalcij u vašoj slini pomaže remineralizirati vašu zubnu caklinu kada je demineralizirana kiselinama.

Upravo zato je potrebno brinuti o dovoljnom unosu hrane bogate kalcijem poput mliječnih proizvoda. Tako ćete i vi i vaša beba imati dovoljno kalcija bez ugrožavanja kostiju i zuba.

5. Krvarenje desni i gingivitis

Hormonalne promjene tijekom trudnoće mogu utjecati na vaše desni, stoga desni mogu biti osjetljivije i lako krvare, čak i ako imate dobru oralnu higijenu.

U vremenu između trećeg i devetog mjeseca trudnoće možete doživjeti trudnički gingivitis. Gingivitis u trudnoći je pojava kada su vaše desni natečene, crvene ili nadražene od bakterija duž linije desni. Razlog tome su osjetljive desni koje su zapravo posljedica povećanih hormona estrogena i progesterona. Ključno je da tijekom trudnoće redovito perete zube, nježno očistite zube na liniji desni gdje počinje bolest desni, i ne zaboravite koristiti konac.

U većini slučajeva problemi s desnima povezanim s trudnoćom nestaju nakon poroda. Ako se nastave, obratite se što prije vašem stomatologu.

Bez obzira na to imate li problema sa zubima tijekom trudnoće ili jednostavno želite provjeriti svoje oralno zdravlje, obratite se za pomoć vrhunskim stomatolozima u Centru dentalne estetike Starčević. Ova privatna stomatološka ordinacija nastavlja obiteljsku stomatološku tradiciju koja datira još od 1966. godine, a njihov individualni stručni pristup pomoći će vam da se osjećate ugodno te da sve probleme riješite na najbezbolniji način.

Vrhunski stručnjaci Centra dentalne estetike Starčević naglašavaju važnost prevencije i redovnih pregleda, pogotovo kod trudnica, stoga se što prije naručite na pregled kako biste očuvali oralno zdravlje tijekom trudnoće. Za više informacija posjetite: http://www.drstarcevic.hr/

OCIJENI