OCIJENI

Savjeti za održavanje oralnog zdravlja

Objavljeno: 18.2.2023. 10:42

Poznato je da je dobra oralna higijena potrebna za održavanje zdravlja zuba i desni. Ona uključuje stvari poput četkanja barem dva puta dnevno i redovnih stomatoloških pregleda. Važno je napomenuti da je kroz istraživanja dokazana povezanost oralnog zdravlja sa sveukupnim zdravljem čovjeka. Neadekvatna briga o zdravlju zubi i desni dovodi do brojnih problema što u konačnici uzrokuju bol i gubitak zuba, a samim time mogu dovesti do pothranjenosti, problema u govoru te poteškoća u poslovnom i privatnom životu. Uz adekvatno održavanje zdravlja zuba i usne šupljine navedeni problemi mogu se prevenirati.

Osim redovnih posjeta stomatologu, postoje stvari koje možete učiniti i kod kuće kako bi optimizirali zdravlje zuba i usne šupljine. 

Neki od savjeta koje valja slijediti su:

  1. Četkajte zube redovito, ali ne i pregrubo – Većinom se smatra da je dovoljno zube četkati dva puta dnevno kako bi uklonili naslage i bakterije koje pogoduju nastanku karijesa. Međutim, kod četkanja je potrebno koristiti odgovarajuću tehniku. Trebalo bi izbjegavati grube pokrete naprijed-nazad te umjesto toga četkati koristeći male kružne pokrete od 2 do 3 minute, pri čemu treba obratiti pozornost na prednje, stražnje i gornje plohe zubi. Grubo četkanje može dovesti do trajnog oštećenja zubne cakline i desni, što uzrokuje pretjeranu osjetljivost zuba i eroziju desni. Preporučeno je stoga koristiti mekanu četkicu za zube te ju mijenjati svaka 3 mjeseca.
  2. Koristite paste za zube s fluoridom – Fluorid nastaje od kemijskog elementa fluora, a dokazano sprječava nastanak karijesa te je čest sastojak paste za zube i vodice za ispiranje usta. Nedostatak fluorida u navedenim proizvodima može dovesti do postupnog propadanja zubi, zato se preporuča korištenje proizvoda koji sadrže fluorid.
  3. Koristite zubni konac – Preporučeno je korištenje zubnog konca jednom dnevno kako bi uklonili naslage i bakterije među zubima te ostatke hrane koji mogu rezultirati lošim zadahom. Zubni konac treba nježno potisnuti do desni te pokretima gore-dolje proći stranu zuba.
  4. Redovito posjećujte stomatologa – Posjet stomatologu svakih 6 mjeseci dokazano pomaže u prevenciji bolesti zuba i desni. Tijekom rutinskog pregleda stomatolog će Vam očistiti zube od naslaga te provjeriti postoje li znakovi pojave karijesa, bolesti desni ili drugih problema usne šupljine te time spriječiti daljnji razvoj navedenih.
  5. Nemojte pušiti – Pušenje utječe na sveukupnu sposobnost Vašeg imunosnog sustava u oporavku tkiva, pa tako i tkiva usne šupljine. Jedan je od faktora rizika za bolesti desni te utječe na zadah, izgled zuba i usne šupljine.
  6. Koristite vodicu za ispiranje usta – Određene vodice za ispiranje usta pogoduju zdravlju usne šupljine. Preporučene su one koje sadrže antibakterijski sastojak klorheksidin koji pomaže u sprječavanju nastanka naslaga i upale desni.
  7. Smanjite unos slatkoga i ugljikohidrata – Konzumacija šećera dovodi do razvoja karijesa, stoga se preporuča smanjiti unos šećera na manje od deset posto dnevnog unosa kalorija. Kao dio toga izbjegavajte slatka pića te ih što češće zamijenite vodom. Također, ugljikohidrati poput kruha, tjestenine i slične hrane u ustima se razgrađuju do jednostavnih šećera kojima se hrane bakterije koje proizvode kiselinu. Umjesto ugljikohidrata preporuča se unos voća i povrća bogatog vlaknima.

Uz održavanje zdravlja zuba i usne šupljine kod kuće, jednako je važan izbor kvalitetnog stomatologa kao što je Privatna ordinacija Patricia Maračić Pende, koja pokriva područja parodontologije, protektike, CAD-CAM protektike te nudi ispune, izbjeljivanje zuba, ljuskice i korištenje dentalnog lasera. 



OCIJENI