OCIJENI

Briga o vašim očima: 3 ključna načina za održavanje kontaktnih leća

Objavljeno: 21.4.2023. 14:17

Kontaktne leće su medicinski proizvodi koji se stavljaju na rožnicu oka kako bi se ispravio vid, a ujedno su i popularan izbor za ljude koji se ne žele oslanjati na naočale, posebno tijekom sportskih aktivnosti ili drugih aktivnosti gdje naočale mogu smetati. Prije nego što se odlučite za kontaktnu leću, važno je da se posavjetujete sa svojim oftalmologom kako biste odabrali najbolju opciju za svoje potrebe.

Kako biste osigurali sigurnost i učinkovitost vaših kontaktnih leća, važno je redovito održavati čistoću leća, zamijeniti ih prema preporukama proizvođača i pratiti upute za rukovanje i nošenje. Kontaktne leće su izvrsna alternativa naočalama za one koji žele slobodniji i udobniji način korekcije vida. Međutim, kako bi vaše leće bile udobne i sigurne za nošenje, važno je da ih pravilno održavate. U ovom članku ćemo vam predstaviti tri načina za najbolje održavanje kontaktnih leća:

1.Pravilno čišćenje

Pravilno čišćenje kontaktnih leća ključno je za uklanjanje bakterija, virusa i nečistoća koje se nakupljaju na lećama. Prije čišćenja obavezno operite ruke sapunom i vodom te osušite čistim ručnikom. Koristite čistač za leće koji preporučuje vaš oftalmolog, a izbjegavajte uporabu vode iz slavine jer može sadržavati bakterije i druge nečistoće koje mogu oštetiti leće.

2.Zamjena i odlaganje leća

Svaka vrsta kontaktnih leća ima preporučeno vrijeme nošenja, nakon kojeg ih treba zamijeniti novima. Neki se modeli mogu nositi samo jedan dan, dok drugi mogu trajati tjednima ili mjesecima. Važno je pratiti preporuke proizvođača i vašeg oftalmologa kako biste osigurali najbolju kvalitetu vaših leća i izbjegli rizik od infekcije.

Kada ne nosite leće, važno je da ih pohranite u čist i suh kontejner za leće. Redovito čistite svoj spremnik i zamijenite ga svaka tri mjeseca kako biste izbjegli nakupljanje bakterija.

3.Održavanje higijene

Održavanje higijene važno je kako za vaše leće tako i za vaše oči. Pobrinite se da nikada ne dijelite svoje leće s drugima i izbjegavajte dodirivanje očiju dok nosite leće. Ako dođe do iritacije, crvenila ili nelagode, odmah skinite leće i konzultirajte se sa svojim oftalmologom.

Također, nemojte plivati, tuširati se ili spavati s lećama. Klor i druge kemikalije u bazenima mogu oštetiti leće, dok nošenje leća tijekom spavanja može uzrokovati suhoću očiju i iritaciju.

Od korekcije vida do sportskih aktivnosti

  • Kontaktna leća je mala, tanka i prozirna leća koja se postavlja direktno na rožnicu oka.
  • Kontaktnim lećama može se korigirati širok raspon refrakcijskih grešaka, uključujući kratkovidnost, dalekovidnost, astigmatizam i presbiopiju.
  • Kontaktnim lećama se može upravljati bolje od naočala, posebno u aktivnostima kao što su sport i rekreacija, jer se neće pomaknuti s mjesta.
  • Postoje dvije osnovne vrste kontaktnih leća: tvrde i meke leće s različitim prednostima i nedostacima.

Pravilno održavanje kontaktnih leća je važno za sigurnost i udobnost vaših očiju. Pratite preporuke oftalmologa i proizvođača, redovito čistite leće i uvijek pripazite na higijenu kako biste izbjegli infekcije i druge probleme. Ako primijetite bilo kakve neobične simptome, poput crvenila, peckanja ili bolova u očima, nemojte čekati, nego se obratite svom oftalmologu odmah.

Ako želite najbolje održavanje svojih kontaktnih leća i brigu o vašim očima, posjetite Oculus koji se nalaze na adresi Ilica 31. u centru Zagreba i iskoristite njihovo stručno znanje i iskustvo. Njihovi stručnjaci pomoći će vam odabrati pravu vrstu leća i dati vam savjete o njezi kako bi vaša vizija uvijek bila jasna i bez problema. Za više informacija o uslugama i proizvodima posjetite web stranicu.

OCIJENI