OCIJENI

Kako kontrolirati šećernu bolest?

Objavljeno: 29.11.2022. 9:36

Jeste li znali da čak 13% hrvatskog stanovništva boluje od šećerne bolesti? Broj oboljelih povećava se iz godine u godinu i danas je 3. vodeći uzrok smrti. Osim u odraslih, šećerna bolest sve je češća kod djece. Kako kontrolirati šećernu bolest te što napraviti u prevenciji razvoja bolesti, donosimo u nastavku. 

Šećerna bolest

Šećerna bolest ili dijabetes je kronična bolest u kojoj su razine glukoze (šećera) u krvi povišene. Gušterača proizvodi hormon koji regulira razinu šećera u krvi - inzulin. Višak se glukoze koje unosimo putem hrane, pomoću inzulina pohranjuje u mišiće i jetru. Ako inzulina nema dovoljno, šećer ne može ući u stanice, već ostaje u krvi. 

Tipovi šećerne bolesti

Tip 1 - gušterača ne proizvodi inzulin. Radi se o poremećaju imunološkog sustava u kojem se stvaraju antitijela koja uništavaju stanice gušterače koje proizvode inzulin

Tip 2 - učinak proizvedenog inzulina je smanjen. 90% ljudi sa šećernom bolesti ima tip 2 što ga čini najčešćim tipom oboljenja. Otkriva se u starijoj dobi ili kad je bolest već u zrelom stadiju gdje je počela utjecati na druge organe.

Smjernice kontroliranja dijabetesa

Pravilna prehrana je univerzalan princip koji vrijedi za cijelu populaciju u svim situacijama, no za dijabetičare se posebno stavlja naglasak upravo na to. Budući da se radi o autoimunoj bolesti, oboljeli tipom 1 šećerne bolesti prehranu moraju uskladiti s dozama inzulina i vrijednosti glukoze u krvi.

Oboljeli tipom 2, obroke i prehranu planiraju prema trenutnoj tjelesnoj težini. Iako je pravilna prehrana univerzalni princip za održavanje zdravlja organizma, oboljeli od šećerne bolesti moraju se strogo držati broja i veličina obroka koji su prilagođeni vrijednostima glukoze u krvi.

Što jesti, a što izbjegavati?

Prema smjernicama Američkog dijabetičkog društva, unos ugljikohidrata trebao bi iznositi nešto više od pola dnevnog ukupnog unosa kalorija, dok bi se unos masti trebao kretati oko trećine, a unos bjelančevina između 12-20%.

Od različitih masti preporučuje se unositi maslinovo ulje i orašaste plodove, a omega-3 iz plave ribe i sjemenka sezama od masnih kiselina. Potiče se konzumacija lisnatog zelenog povrća, integralnih žitarica, bjelanjaka i bijelog mesa. Budući da je voće puno šećera, preporuča se izbjegavati grožđe i smokve. Vafle, kekse, lisnato tijesto i slične pekarske proizvode treba u potpunosti ograničiti.

Ako želite provjeriti vlastitu razinu šećera u krvi ili svog bližnjeg, posjetite Ljekarnu Zeus u ulici Divka Budaka 17. Stručni djelatnici Ljekarne Zeus odgovorit će Vam na sva pitanja. 


OCIJENI