OCIJENI

Prosinac u vrtu

Objavljeno: 16.12.2022. 15:21

To je vrijeme kada vrt po prvi put malo "zapustimo„ i kada kitimo božićnu jelku i sijemo pšenicu kao simbol plodnosti i uspjeha u predstojećoj godini.

Nakon svakog snijega mora se kontrolirati da nema preteških slojeva snijega na granama koja bi mogle puknuti. Vrt u prosincu podrazumijeva i da se oko stabala voćaka postave zaštitne mreže i rukavci koje služe kao zaštita od glodavaca.

To je i vrijeme spremanja i čišćenja alata.

Ptice – pomagači u zaštiti bilja

Važna ekološka mjera u zaštiti bilja je privlačenje ptica.

U tu svrhu možemo postaviti zimske hranilice koje će ih zadržati, a one će "obaviti pregled" voćnjaka ili vrta, pronaći i uništiti skrivene štetnike.

Statistički podaci kazuju da jedna ptica pojede veliki broj kukaca štetnika tijekom samo jednog dana, onda je logično da je briga za ptice jako važna.

Kako zaštititi voćke od glodavaca i divljači?

Zečevi i miševi nanose velike štete u nasadima voćaka. Najveće štete nastaju zimi kada su duboki snjegovi i kada nemaju druge hrane. Štetu nanose tako što gule koru s debla i grana. Ako su manja oštećenja kore s jedne strane voćaka, dovoljno je premazati voćarskim voskom.

Zaštita od zečeva i druge krupne divljači izvodi se i specijalnim mrežicama od tvrde plastike ili pocinčane žice. Postavljaju se odmah nakon sadnje i ostaju štititi voćke u naredne tri do četiri godine.

Jedan od načina zaštite od zečeva je i primjena kemijskih preparata, odnosno primjena repelenata (sredstva koja svojim mirisom odbijaju divljač). Premazivanje stabla i grana treba obaviti po suhom vremenu kada je temperatura iznad 10º C.

Za suzbijanje glodavaca koriste se mamci

Za suzbijanje glodavaca se koriste i mamci u vidu zatrovanog zrnja pšenice koji se (po 5-10 g) stavlja u rupe, a mogu se naći i parafinski mamci na bazi antikoagulanata.

Bliži se vrijeme blagdana i božićnog darivanja - u ponudi imamo raznolike ukrasne boce, kutije.

Za više informacija posjetite našu web stranicu.

OCIJENI