OCIJENI

Pjeskarenje zuba

Objavljeno: 19.12.2022. 13:10

PJESKARENJE ZUBA
Zubne naslage i pigmentacije na zubima nisu samo estetski nedostatak nego nakupine nečistoća i bakterija koje ugrožavaju zdravlje zubnog mesa odnosno podržavaju kroničnu upalu.
Najčešće pigmentacije nalazimo kod pušača te ljudi koji piju mnogo obojenih napitaka poput kave i čaja. Iste se vrlo teško odstranjuju četkicom ili se uopće ne mogu odstraniti. Pojavljuju se kao tamnosmeđe do crne mrlje na površini zuba, obično intenzivnije uz zubno meso.
Pjeskarenjem se zubne površine čiste pomoću kontroliranog mlaza sitnih čestica natrijeva bikarbonata (veličina čestica < 100 μm) u spreju vode i komprimiranog zraka. Sam postupak traje ovisno o količini naslaga od 15 – 30 minuta, bezbolan je, a budući da prah ima dodan korigens okusa ,ugodan je za pacijenta.

Pjeskarenjem se odstranjuju mekane zubne naslage i pigmentacije od cigareta, kave i crnih čajeva, inhibira ponovni nastanak zubnog plaka te smanjuje štetno djelovanje kiselina iz plaka na način što natrijev bikarbonat alkalizira područje na kojem se primjenjuje.
Pjeskarenjem se najbolje čiste međuzubni prostori u koje je teško pristupiti ostalim instrumentima (četkicama i gumicama). Na taj način zubi ponovno poprimaju svoju prirodnu boju i sjajan izgled.

Nakon provedenog tretmana pjeskarenja zubi, zubi se premazuju nekom od otopina fluora (Aminfluorid) te se na taj način zaštite od štetnog utjecaja kiselina iz usne šupljine u prvih nekoliko sati dok se na zubima ne stvori zaštitni sloj taloženjem glikoproteina iz sline.
Bitno je uputiti pacijenta da nakon tretmana tri sata ne smije pušiti, jesti niti piti obojena, gazirana i pigmentirana pića i hranu.

Za informaciju pacijentima, ova metoda je potpuno bezopasna za zube jer se njome ne oštećuje zubna površina. Natrijev bikarbonat je relativno mekani materijal koji se lako topi i biokompatibilan je ako se proguta.

Za više informacija posjetite našu web stranicu.

OCIJENI