OCIJENI

Kako pružiti podršku mladima u njihovom mentalnom zdravlju

Objavljeno: 31.7.2023. 11:15

U današnjem brzom i zahtjevnom svijetu, mentalno zdravlje mladih postalo je neizmjerno važna tema koja zahtijeva našu punu pažnju. Sve veći broj mladih suočava se s različitim izazovima koji mogu imati ozbiljan negativan utjecaj na njihovu dobrobit. 


Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), oko 10-20% mladih diljem svijeta suočava se s mentalnim poremećajima, a depresija je jedan od najčešćih problema. Pritisci modernog života, akademska natjecanja, društvene mreže i ostali izazovi s kojima se suočavaju mladi mogu dovesti do tjeskobe, stresa i niskog samopoštovanja.


Edukacija o mentalnom zdravlju


Prvi korak u pružanju podrške mladima u njihovom mentalnom zdravlju su informacije o tome što sve zapravo spada pod mentalno zdravlje. Škole kroz svoje stručne službe (psiholog, pedagog, socijalni pedagog) mogle bi  biti to mjesto gdje se mladi mogu informirati I educirati o mentalnom zdravlju. Putem individualnih I grupnih razgovora ali i tematskih radionica mogu se naučiti razumijevanju različitih mentalnih stanja. Mogu naučiti kako prepoznati prve znakove problema te kad I kako potražiti pomoć. Sve je to važno zbog smanjenja stigme i poticanje otvorenog razgovora o mentalnom zdravlju.


Destigmatizacija mentalnih poremećaja


Stigmatizacija mentalnih poremećaja jedan je od glavnih razloga zbog kojih mladi izbjegavaju traženje pomoći. Kroz medijske kampanje, predavanja i svakodnevne interakcije, može se raditi na skidanju stigme s osoba koje imaju mentalne ali i druge zdravstvene probleme. Za izgradnju sigurnog okruženja u kojem mladi mogu otvoreno razgovarati o svojim izazovima važni su podrška i razumijevanje.


Promicanje tjelesnog zdravlja i tjelovježbe


Kako bismo podržali mentalno zdravlje mladih moramo obratiti pozornost na njihovo tjelesno zdravlje. Redovita tjelovježba može imati značajan pozitivan učinak na raspoloženje, smanjenje stresa i tjeskobe te poboljšanje samopouzdanja. Poticanje tjelesne aktivnosti u školama i organiziranje sportskih aktivnosti može imati dugoročne koristi za mentalno zdravlje mladih.


Jačanje roditeljske podrške


Roditelji igraju ključnu ulogu u podršci mentalnom zdravlju svoje djece. Informiranje i educiranje roditelja o važnosti mentalnog zdravlja, njegovanje otvorene komunikacije s djecom te razumijevanje potreba njihove djece pomoći će u izgradnji kvalitetnijego odnosa s djecom. Važno je osigurati i da roditelji sami zatraže podršku od stručnjaka u slučaju potrebe, a da bi bolje razumjeli  kako pružiti podršku svojoj djeci.


Prevencija kroz rano otkrivanje


Rano otkrivanje problema u mentalnom zdravlju ključno je za sprečavanje ozbiljnijih problema u budućnosti. Stoga je potrebno provoditi programe rane identifikacije problema iz domene mentalnog zdravlja kako bi ga se što ranije zahvatio i tretiralo. Rani pristup savjetovanju i terapiji može značajno poboljšati ishod i smanjiti potencijalne dugoročne posljedice.


Podrška mentalnom zdravlju mladih ključna je za izgradnju zdrave, otporne i uspješne generacije. Kroz zajedničke napore društva, škola, zdravstvenih ustanova i obitelji, možemo stvoriti okruženje koje potiče otvoreni dijalog, razumijevanje i brigu o mentalnom zdravlju mladih. 


Ako se suočavate s emocionalnim izazovima, gubicima, krizama, stresom na poslu, ili bilo kojim drugim problemima koji vam donose tjeskobu i nesigurnost Savjetovalište Smokvina je ovdje da vam pomogne. Klinički psiholog Bojana Smokvina Jokić pruža podršku mladima i odraslim osobama i parovima u kriznim situacijama. Bez obzira na temu s kojom se suočavate, zajedno možemo raditi na izgradnji vaše otpornosti i samopouzdanja. Za više informacija posjetite našu web ili Facebook stranicu.


OCIJENI