OCIJENI

Osteopatija za životinje

Objavljeno: 4.8.2023. 13:16

Osteopatija za životinje predstavlja granu manualne terapije koja se temelji na istim načelima kao i osteopatija za ljude uz holistički pristup liječenja. Time se podrazumijeva globalni terapijski pristup, a ne fokusiranje samo na mjesto boli ili disfunkcije. Komplementarna je veterinarskoj medicini. Kada su u pitanju životinje, osteopat mora usko surađivati sa vlasnicima životinja, veterinarima, stomatolozima, trenerima i dr.

Specifičnost u radu sa životinjama je komunikacija osteopata sa životinjom i njegova sposobnost kvalitetne procjene u dijagnostičkom i terapijskom aspektu uz izvođenje modifikacije tehnika gdje je to potrebno.

Osteopati su neophodni dio tima životinja koje se natječu u raznim natjecateljskim disciplinama zbog utjecaja na poboljšanje funkcije tijela i tjelesnih performansi. Mnoge vrste životinja mogu biti klijenti ovog pristupa liječenju, međutim, najčešće su to konji i psi.

Osteopat pomaže životinjama u nizu bolnih stanja i mnogih bolesti. U praksi liječenja životinja nailazi na razne dijagnoze i stanja, kako akutne (ozljede-uganuća zglobova, postoperativni tretmani) tako i one kronične (osteoartritisi zglobova, kronična bolna stanja kralješnice i dr.).

Baš kao i ljudi, i životinje mogu patiti od bolova u leđima, vratu, ozljedama lokomotornog sustava (mišići, tetive, ligamenti, zglobne čahure) od problema rasta i razvoja, trčanja, padova i udaraca koje uzrokoju bol, smanjenu pokretljivost ili ukočenost, narušenu ravnotežu, koordinaciju ili fleksibilnost, a nerijetko su tu i promjene u ponašanju.

Osteopati svojim dijagnostičkim metodama pronalaze osteopatske lezije, a terapijskim manualnim postupcima potiču organizam na izlječenje.

Pregled

Osteopat kroz povijest bolesti uzima u obzir detalje vezane uz bolest, ozljedu ili promjene u ponašanju i uobičajeni načina života. Fizičkim pregledom osteopat ispituje odstupanja u izgledu tijela, pokretljivost zglobova, napetost mekih struktura uz eventualna odstupanja, promjene na tkivu u obliku oteklina, promjene temperature lokalno i dr.

Pristup liječenju

Osteopatski tretmani su nježni, životinje ih vole i često su opuštene svakim novim tretmanom. U osteopatskom pristupu liječenja životinja koriste se različite tehnike:

  • kraniosakralna terapija – tehnika koja je usmjerena na središnji živčani sustav kao bazu kontrole kretanja, emocija i razmišljanja
  • visceralna terapija – usmjerene na rad unutrašnjih organa
  • mobilizacijske tehnike mekih tkiva i zglobova – djelovanje na lokomotorne strukture preko koje se odvijaju pokreti za kvalitetnu funkciju ali i dobivanje najboljih performansi kod životinja

Kada je indiciran osteopatski tretman?

Ako vaša životinja pokazuje neki  od sljedećih znakova:

– vikanje pri ustajanju

– teškoće pri penjanju stepenicama ili ulaženje u automobil

– negodovanje prilikom maženja životinje

– odbijanje kretanja ili vježbanja

– bol i ukočenost nakon vježbanja

– šepanje

– kad uobičajene metode ne daju rezultate

– za ubrzavanje oporavka i olakšavanje stanja kod različitih bolesti (tumori i dr.)

Preventivno održavanje životinje je jedna od najboljih investicija koju možete učiniti za svoju životinju. Redovita njega mišića, zglobova i tetiva održava fleksibilnost i mobilnost postaje ključna za izbjegavanje ozljeda, ubrzavanje eventualnog oporavka i poboljšavanje performansi.

Za više informacija slobodno posjetite našu web stranicu.

OCIJENI