OCIJENI

Savjeti za kupnju

Objavljeno: 26.1.2023. 9:19

Savjeti za kupnju

Često se vozači odlučuju na kupovinu guma izrađenih od sastava koji pokušava zadovoljiti ljetne i zimske potrebe. Osim što su cjenovno povoljnije, one su zapravo slabije rješenje. Zimske gume prepoznat ćete po oznaci M+S, sa simbolom planine i snježne pahuljice. Prilikom kupovine obratite pozornost na to da su dimenzije guma jednake onima koje su zabilježene u prometnoj dozvoli vašega automobila jer svako odstupanje od tih mjera, može ugroziti vašu sigurnost na cesti.

Obavezno provjerite godinu proizvodnje gume. U sklopu DOT oznake na gumi, nalazi se troznamenkasta ili četveroznamenkasta oznaka. Troznamenkasta se koristila do 2000. godine pa takve gume valja izbjegavati, dok četveroznamenkasta oznaka jamči da je guma proizvedena nakon 2000. godine. Prve dvije znamenke označavaju tjedan proizvodnje, dok se posljednje odnose na godinu.

Kao što savjetuju na portalu Sigurno voziti, ljetne gume koje skinete pohranite na suho, hladno i tamno mjesto te ne zaboravite da je zimske gume, kao i ljetne, poželjno mijenjati svake dvije godine jer zbog svoga materijala nakon toliko vremena gube elastičnost. Ako se odlučite za kupnju polovnih guma, tu je potrebno dosta opreza jer nikada ne možete biti sto posto sigurni što kupujete. Nemojte kupiti jeftiniju varijantu koja može ugroziti vašu sigurnost.
Koje gume kupiti te koliko platiti?
Ako do sada još uvijek niste kupili zimske gume, pred vama je značajna investicija, a cijena ovisi o dimenzijama guma propisanima za vaše vozilo. Za automobil je najbolje montirati sve četiri gume od istog proizvođača, iste marke, istog modela i istih dimenzija koje propisuje proizvođač automobila.

Ekipa 24sata provela je testiranje novih guma dimenzije 175/65 R 14 na automobilu VW polo. Na podlozi koja simulira ugaženi snijeg, vozili su 50 kilometara na sat  te kočili do zaustavljanja. Cilj testa bio je otkriti najbolji omjer cijene i kvalitete zimskih guma. Najbolje su prošle Continentalove gume. Savine Eskimo zimske gume stotinjak kuna su povoljnije od ostalih, a na testu su završile na trećem mjestu. Donosimo vam cijenu te glavne prednosti i nedostatke testiranih guma:
CIJENE GUMA SE RAZLIKUJU OD VULKANIZERA DO DUĆANA A SVAKAKO NAS POSJETITE I DOBIT ĆETE VRHUNSKU USLUGU I KVALITETU .

  • Sava, Eskimo S3 –  Zaključak je kako ove gume imaju povoljan omjer cijene i kvalitete, no za one koji ne putuju puno. Nedostatak im je što su malo lošije prošle na mokroj i skliskoj podlozi te imaju veću razinu buke.
  • Michelin, Alpin A4 – Kod ovih guma postoji trajnost gazećeg sloja, na mokroj podlozi odlično istiskuju vodu, cjenovno su u sredini te su preporučljive. Postigle su šesto mjesto na testu, ali tvrdi se kako je ono u granicama normale.
  • Goodyear, UltraGip8 –  Zaključak je kako su ove gume najbolje u simulaciji snježnih uvjeta za one koji dosta voze i koriste brze ceste. Nedostatak im je produljen zaustavni put i malo lošije bočno držanje.
  • Continental, ContiWinter Contact T800. Prednost im je što su dobre na mokrome i na simulaciji snijega, a nedostatak malo manja trajnost.
  • Dunlop SP, WintterResponse – Zaključak je da imaju dobro bočno držanje te su ujednačene na podlogama. Nedostatak je malo lošije kočenje pri simulaciji snježnih uvjeta, ali unutar granica sigurnosti.
  • Bridgestone, Blizzak LM30 –  Prednost im je vrlo solidna guma unaprijeđene trajnosti, a nedostatak što su najskuplje. Namijenjene su mokroj podlozi i nisu za one koji voze u izrazito zimskim uvjetima.

Stručnjaci  su zaključili kako su za one koji više vremena voze po snijegu najbolje Continental ili Goodyear UltraGip gume, dok su za one koji češće voze po gradu očišćenim prometnicama najbolje Continental ili Michelin gume.

OCIJENI