OCIJENI

Najčešća pitanja o kolposkopiji

Objavljeno: 14.12.2023. 12:03

Što je kolposkopija i zašto mi može trebati? 

Kolposkopija je dijagnostička metoda kojom se otkrivaju premaligne i maligne promjene na vratu maternice, vagini, vulvi ili anusu u svrhu što ranijeg i uspješnijeg liječenja. Pretraga se izvodi aparatom koji se zove kolposkop, a traje desetak minuta. 

Kako radi kolposkop i što povećava tijekom postupka? 

Kolposkop ima kameru kojom se prikaže i osvijetli ciljano područje vrata maternice, rodnice, vulve ili anusa u većem povećanju te se, uz pomoć određenih bojanja, prikažu oštećenja ako postoje.

Pod kojim okolnostima moj liječnik može preporučiti kolposkopiju? 

Liječnik preporučuje kolposkopiju u slučaju lošeg nalaza PAPA testa, dugotrajnih kontaktnih krvarenja, pozitivnog HPV testa koji se ponavlja, sumnjivih promjena koje se uoče na ginekološkom pregledu ili u svrhu kontrole nakon zahvata (biopsija, konizacija).    

Koji su mogući rizici ili komplikacije povezane s kolposkopijom? 

Nakon kolposkopije je moguće laganije krvarenje pa bi bilo dobro izbjegavati odnose dva dana nakon kolposkopije. U slučaju da se uzima biopsija, komplikacije koje su moguće je krvarenje ili infekcija.     

Postoje li specifični uvjeti ili čimbenici koji bi mogli utjecati na učinkovitost kolposkopije? 

Upala vrata maternice (cervicitis), pogotovo ako je izazvana Trihomonasom vaginalisom, mijenja izgled vrata maternice pa je teže očitati kolposkopiju. 

U trudnoći se izgled vrata maternice mijenja pa je poželjno da samo iskusni liječnici rade kolposkopiju tijekom trudnoće.   

Kako se trebam pripremiti za kolposkopiju i postoje li neka posebna razmatranja za lijekove ili alergije? 

Tri dana prije kolposkopije ne bi trebalo koristiti nikakve vaginalete. Osobe koje su alergične na jod trebale bi to naglasiti liječniku jer se jod koristi za premazivanje sluznice tijekom kolposkopije.  

Što mogu očekivati u smislu oporavka nakon kolposkopije, osobito ako se radi biopsija? 

Nakon kolposkopije bi bilo dobro dva dana ne imati odnose radi sukrvice koja je moguća. Ograničenja za tjelovježbu nisu potrebna. Nakon biopsije je poželjno do iduće menstruacije izbjegavati odnose, kupanje u kadi, bazenima ili moru, izbjegavati tjelovježbu i ništa ne stavljati u rodnicu.   

Kako kolposkopija pridonosi dijagnozi i liječenju stanja poput krvarenja, polipa i genitalnih bradavica? 

Kolposkopija pomaže u dijagnostici i razlikovanju dobroćudnih tvorbi od zloćudnih što je temelj ginekološke skrbi u praćenju razvoja zloćudnih tvorbi vrata maternice, rodnice, vulve ili anusa.  

Koja je važnost Schillerovog testa? 

Schillerov test je test bojenja sluznice jodom u svrhu potvrde promjena koje su uočene bojenjem octenom kiselinom. Isto tako, ako se kod bojenja octenom kiselinom ne vide nikakve promjene, Schillerov test služi za potvrdu urednog nalaza.   

Koliko često trebam raditi Papa test nakon kolposkopije, osobito ako se radi biopsija? 

Odluka o tome kad se treba ponavljati PAPA test ovisi o nalazu kolposkopije. Ako je nalaz uredan, PAPA se ponavlja u periodu za 4-6 mjeseci. Ako se radi biopsija, ovisno o PHD nalazu, PAPA se ponavlja za 3-6 mjeseci.   

Je li uobičajeno osjećati tjeskobu prije kolposkopije? 

Uobičajeno je da pacijentica osjeća tjeskobu i strah prije kolposkopije jer je zabrinuta zbog svog zdravlja. Tjeskoba se može smanjiti informiranjem o samom postupku te praćenjem pregleda putem videokolposkopije tijekom samog pregleda.    

Što trebam učiniti ako nakon kolposkopije osjetim krvarenje, bol ili druge simptome? 

Ako nakon kolposkopije bude krvarenja, boli ili nekog drugog simptoma, najbolje se javiti telefonski liječniku radi procjene je li potreban kontrolni pregled.   

Kada i kako ću dobiti rezultate kolposkopije i što trebam učiniti ako imam pitanja? 

Rezultat kolposkopije liječnik priopćava tijekom samom pregleda i daje upute za daljnje postupke. Pitanja je najbolje postaviti nakon pregleda, kada sjednete s liječnikom na razgovor.  

Postoje li ograničenja u aktivnostima, poput tjelovježbe ili spolnog odnosa, nakon kolposkopije?

Nakon kolposkopije bi bilo dobro izbjegavati odnose dva dana zbog mogućnosti blage sukrvice. Ograničenja za tjelovježbu nema. U slučaju biopsije tijekom kolposkopije, liječnik objašnjava koja su daljnja ograničenja, ovisno o opsegu zahvata. 


OCIJENI