OCIJENI

Rehabiltacija koljena nakon rekonstrucije patelofemoralnog ligamenta (PFL)

Objavljeno: 10.8.2023. 14:39

Rehabilitacija koljena nakon rekonstrukcije patelofemoralnog ligamenta (PFL) ključni je aspekt procesa oporavka. PFL rekonstrukcija je kirurški postupak koji se izvodi kako bi se riješila nestabilnost i spriječila ponovna dislokacije patele (čašice koljena).

Nakon operacije, dobro planirani program rehabilitacije neophodan je za vraćanje snage, stabilnosti i funkcije zgloba koljena. Važno je napomenuti da se rehabilitacija svakog pojedinca može razlikovati ovisno o specifičnom kirurškom zahvatu, uputama kirurga i opsegu ozljede.

Kada započeti rehabilitaciju?

Rehabilitaciju je dobro početi već u prvom tjednu nakon operacije kako bi vam se pomoglo da što prije smanjite oteklinu, bol i počnete aktivirati mišiće natkoljenice.

Mobilizacijom koljena i aktivno potpomognutim vježbama sprječavamo ukočenost koljenskog zgloba i potpomažemo cirkulaciju.

Mobilizacija patele u svim smjerovima uz poštivanje boli izvodi vješt fizioterapeut.

Educiranjem hodanja sa štakama od faze ne oslanjanja do postepenog prijenosa težine uz normalni korak a nikako šepanje. Već u početnoj fazi dobro planirana rehabilitacija određuju tijek i dužinu oporavka.

Druga faza rehabilitacije traje od (2-6 tjedana):

Kako mjesto operacije zacjeljuje, postupno ćete povećavati opterećenje pod vodstvom svog fizioterapeuta. Vježbe opsega pokreta će se nastaviti, a vi ćete raditi na poboljšanju fleksije i ekstenzije koljena. Pojačat će se vježbe jačanja mišića kvadricepsa, zadnje lože i kuka.

Za poboljšanje stabilnosti zglobova i vraćanje boljeg osjećaja koljenskog zgloba uključit ćemo vježbe ravnoteže i propriocepcije.

Treća faza rehabilitacije (6-12 tjedana):

Vježbe jačanja postat će izazovnije, usredotočene na izgradnju mišićne izdržljivosti i kontrole. Radit ćete na funkcionalnim vježbama koje oponašaju dnevne aktivnosti ili specifične sportske pokrete. Kontrolirane i nadzirane pliometrijske vježbe mogu se uvesti za poboljšanje snage i koordinacije. Može se dopustiti postepen povratak aktivnostima s malim opterećenjem, kao što je stacionarni bicikl ili plivanje.

Četvrta faza rehabilitacije (3-6 mjeseci):

Vježbe jačanja postaju dinamičnije i specifičnije za sport. Mogu se uvesti vježbe agilnosti, s fokusom na kontrolirane pokrete. Radit ćete na poboljšanju ukupne kondicije i izdržljivosti.

Ovisno o vašem napretku i procjeni kirurga, možete se postupno vratiti sportskim aktivnostima višeg intenziteta.

Kontinuirani trening snage i kondicijska priprema ključni su za sprječavanje budućih ozljeda. Tijekom cijelog procesa rehabilitacije, ključno je slijediti upute vašeg fizioterapeuta, napredovati sigurnim tempom i izbjegavati aktivnosti koje uzrokuju bol ili nelagodu. Osim toga, održavanje dobre prehrane, održavanje hidratacije i odgovarajući odmor pomoći će vašem oporavku.

Imajte na umu da se rehabilitacijski put svakog pojedinca može razlikovati, stoga, obratite nam se s povjerenjem jer naš tim ima potrebno znanje i vještine te će vam pomoći da se uspješno oporavite.

Slobodno posjetite našu web stranicu za još korisnih informacija. 

OCIJENI