OCIJENI

Urasli nokat - uzroci, simptomi i operacija

Objavljeno: 8.6.2020. 19:19

Do uraslog nokta dolazi kad rub nokta krene rasti u kožu pored nokta - pojava koja se u većini slučajeva događa na nožnom palcu. Urasli nokat vrlo rijetko prođe sam od sebe, no moguće ga se riješiti bez odlaska liječniku - ali je svakako uvijek pametnije savjetovati se sa liječnikom.

Uzorci uraslog nokta

Postoji mnogo mogućih uzroka uraslog nokta, no do njega najčešće dolazi nakon pogrešnog rezanja noktiju, npr. u slučaju neravnog rezanja noktiju ili rezanja prevelikog dijela nokta.

Urastanje nokta može se dogoditi svakome, no u većini slučajeva se događa ljudima kojima se noge često ili intenzivno znoje, poput tinejdžera i sportaša te starijim ljudima jer s godinama nokti postaju sve tvrđi. Loša higijena stopala je također čest uzrok.

Ozljede nokta poput udarca ili pada nečega na stopalo također mogu uzrokovati urastanje nokta, isto kao i nepravilno držanje.

Nekad ne treba postojati određen uzrok uraslog nokta, već je dovoljna takva genetska predispozicija ili prirodan nepravilan rast nokta.

Simptomi uraslog nokta

Teško je ne primijetiti urasli nokat pošto je dosta bolan te s vremenom bol postaje sve intenzivnija. U početnoj fazi urastanja nokta, možete primijetiti promjenu kože pored nokta - postane tvrđa i osjetljivija te je često bolna na dodir.

Što više vremena prođe, cijeli prst postaje natečen i crven. Bol je sve intenzivnija i moguće je vidjeti krv ili gnoj kako curi iz prsta. Koža s palca također može početi rasti preko nokta.

Što se ranije posavjetujete s liječnikom, manje su šanse da će doći do jače i intenzivnije boli - obraćajte pozornost na rane simptome i reagirajte na vrijeme.

Operacija uraslog nokta

Urasli nokat jedino je moguće izliječiti kirurškim odstranjenjem bočnih strana nokta bez šivanja, no u slučaju infekcije, potrebno je provesti adekvatni lokalni tretman i antibiotsku terapiju prije same operacije.

Zahvat traje oko 30 minuta te se provodi pod lokalnom anestezijom. Nakon zahvata je potrebno devitalizirati matriks te dio baze nokta, što se u Poliklinici Kvaternik radi najsuvremenijim pristupom - radiofrekvencijskom devitalizacijom. Tim se pristupom maksimalno smanjuje mogućnost ponovnog urastanja nokta (u svega 1% slučajeva se problem ponovno javlja).

Nakon samog zahvata, nema nikakve potrebe za lijekovima protiv  bolova jer je postoperativni tijek uglavnom bezbolan. Rana zarasta vrlo brzo, a pacijenti na kontrolu i previjanje rane dolaze 2 dana nakon zahvata. Ranu je potrebno prati Ph neutralnim šamponom i vodom. Nekoliko dana je potrebno izbjegavati usku obuću, a već nakon 2 dana se pacijenti mogu vratiti redovnim fizičkim aktivnostima.

O operaciji uraslog nokta možete pročitati više na našoj web stranici.

OCIJENI