OCIJENI

Invisalign prozirni aparatić za zube - Sve o ortodontskoj terapiji otkriva dr. Zoran Čeović

Objavljeno: 27.1.2023. 10:38

Prilično smo sigurni da znate barem jednu osobu koja nosi ili je nosila aparatić za zube. Aparatići za zube vrlo su često sredstvo stvaranja savršenog osmijeha i ispravnog zagriza, a nošenje prozirnog aparatića za zube sve je češći oblik terapije. Ako vas zanima više o prozirnim aparatićima za zube, detalje nam donosi dr. Zoran Čeović  iz „Grupne ordinacije dentalne medicine i specijalističke ortodontske ordinacije Čeović" koja se nalazi na adresi I. B. Mažuranić 20, Zagreb, Malešnica.

Dr. Čeović rođen je 1964. u Slavonskom Brodu, a diplomirao je u Zagrebu. Zajedno sa suprugom, dr. Živanom Živković Čeović, DMD, uni. mag. dent. med., otvorio je privatnu ordinaciju dentalne medicine. Danas, osim bračnog para Čeović, u ordinaciji rade i dvije doktorice, dr. Ivana Ćuk i dr. Ana Žolek te dvije dentalne asistentice, Ivana Begović te Martina Batur.

Ordinacija pokriva sva područja dentalne medicine, dr. Čeović se bavi isključivo ortodoncijom, dr. Živana Živković Čeović općom stomatologijom, protetikom, te implantologijom i dermalnim filerima, dok dr. Žolek i dr. Ćuk pokrivaju opću i estetsku stomatologiju te pedodonciju.

1. Možete li nam nešto reći o Vašoj ordinaciji, kada ste ju otvorili, koji su Vam bili ciljevi?
Našu ordinaciju otvorili smo davne 1993. godine. Želja nam je bila voditi samostalnu praksu, trajno se educirati i ulagati u svoje znanje i stručne vještine, te svojim pacijentima ponuditi najbolje i najsuvremenije metode u liječenju, rehabilitaciji i očuvanju oralnog zdravlja. I danas, nakon toliko godina prakse, ciljevi i želje se nisu promijenili.
 
Naši pacijenti su to prepoznali i možemo se pohvaliti sa velikim brojem vjernih pacijenata koji nam godinama dolaze i time potvrđuju našu kvalitetu.
 
2. Čime se najviše bavite u Vašoj ordinaciji?
Ja se bavim isključivo ortodoncijom, dok se supruga koja je završila postdiplomski specijalistički studij iz područja implantologije na Zagrebačkom sveučilištu, osim općom stomatološkom praksom bavi i implantologijom te dermalnim filerima, za što je završila sve potrebne edukacije.
 
3. Kako biste ukratko opisali ortodontsku terapiju?
Ortodontska terapija je postupak u kojem se ispravlja položaj jednog ili više zuba, te se reguliraju njihovi međusobni odnosi, te odnos gornjeg i donjeg zubnog niza, tj. zagriza, u sagitalnom i vertikalnom položaju. Pomicanje zuba postiže se ortodontskom napravom, tzv. aparatićem, koji može biti mobilni i fiksni. Mobilni aparatić je onaj koji pacijent može vaditi sam iz usta, dok je fiksni sa posebnim bravicama zalijepljen na zube i može ga micati samo ortodont. U mobilne aparatiće danas ubrajamo i najnovije sisteme prozirnih ortodontskih folija koje se izrađuju na temelju kompjuterski isplanirane ortodontske terapije. Pacijent svaka dva tjedna dobiva novu kompjuterski isplaniranu foliju koja blagim silama djeluje na pomicanje zuba.

4. O čemu ovisi trajanje ortodontske terapije?
Trajanje ortodontske terapije ovisi o težini anomalije koja se mora ispraviti kod svakog pojedinog pacijenta. Raspon anomalija ide od blažih estetskih kod kojih će terapija trajati samo par mjeseci, pa do složenih funkcijsko estetskih anomalija kod kojih je potrebno ispravljati zagriz, izvlačiti impaktirane zube iz kosti (to su zubi koji zbog svog položaja u kosti bez ortodontske terapije nikada ne bi sami nikli). U takvim slučajevima terapija može trajati i 3-4 godine, a nekad i dulje.
U trajanje ortodontske terapije treba svakako ubrojiti i retencijsku fazu. To je razdoblje u kojem je završena ortodontska terapija, ali pacijent i dalje nosi jednu vrstu retencijskog aparatića ili retencijsku žicu koji sprječavaju pomicanje zuba iz postignutog položaja. Tu nerijetko nastaje problem jer pacijenti neredovito nose retencijski aparatić pa se zubi, koji se još nisu učvrstili u novopostignutom položaju, pomiču u neželjeni položaj, te na taj način ugroze cijeli višegodišnji trud nošenja aparata.
5. Zbog čega je sve potrebno nositi aparatić za zube?
Višestruka je korist od nošenja ortodontskog aparatića. Osim onog estetskog, koji je pacijentima najvažniji, postoji cijeli niz dodatnik koristi koje će se postići nošenjem ortodontske naprave. Kod kompresije (natiskanosti) zuba jako je teško i samočišćenje jezikom i obrazima, te četkicom i ostalim sredstvima za postizanje higijene usne šupljine. Uslijed toga povećana je sklonost nastanku kontaktnih karijesa, nakupljanju plaka, pigmenata i kamenca te posljedično upale i povlačenja zubnog mesa. Nepravilan zagriz dovodi do pojačanog trošenja pojedinih zuba, smanjuje žvačnu površinu zbog loše interkuspidacije, te može imati nepovoljne posljedice za sam čeljusni zglob (TMZ). To su pojačano trošenje zglobnih površina i diska s posljedičnim bolovima u zglobu i u mišićima.

6. Po čemu je poseban Invisalign prozirni aparatić za zube? Kako funkcionira?
Invisalign sistem je najmlađi pristup rješavanju ortodontskih anomalija. Poseban je po tome što može riješiti i do 90% svih ortodontskih anomalija, a pacijenti ga rado nose jer je proziran i samim tim nevidljiv u ustima.

Kod terapije Invisalignom se na temelju prvog otiska zuba kompjuterski predvide željeni pomaci zuba te se izrađuje niz prešanih folija koje pacijent zamjenjuje svaka dva tjedna.

Svaka folija predviđena je za novo pomicanje zuba prema željenom položaju. Bitno je da pacijent redovito nosi folije i rezultat tada nije upitan.

7. Koje su prednosti, a koji nedostaci Invisalign prozirnog aparatića za zube? 
Prednosti Invisalign aparatića je prije svega estetska zato što je proziran i nema nikakvih žica. Za pacijenta je velika prednost što se može skidati prije jela, te se zubi mogu dobro oprati prije, no što se folija vrati u usta. U nekim slučajevima ovakav pristup u terapiji ortodontske anomalije se pokazao brži i učinkovitiji od klasične terapije fiksnim ortodontskim aparatom. Za odabir ove tehnike ortodontske terapije važno je da je pacijent motiviran i da želi surađivati, tj. da se želi pridržavati uputa i redovito nositi folije inače sve prednosti ove terapije padaju u vodu. Za mlađe i nemotivirane pacijente i dalje je preporuka fiksni ortodontski aparat.
 

 
8. Koliko dugo traje terapija Invisalign prozirnim aparatićem za zube?
Kao i kod fiksnog ortodontskog aparatića, trajanje terapije ovisi o vrsti anomalije koju treba ispraviti. Trajanje terapije varira od 7 tjedana do 2 godine. Naravno, sve pod uvjetom apsolutne suradnje pacijenta.

9. Što još možete savjetovati svojim trenutnim i budućim pacijentima?
Savjeti mojim trenutnim pacijentima: Redovito dolaziti na kontrole jer kod svakog izostanka vrijeme terapije se produžava. Aparatić svojim silama djeluje na zube prvih par tjedana, a nakon toga je potrebno zategnuti žicu da bi se terapija nastavila. Ako ne dolazite redovito aparatić nema nikakvu funkciju. Način prehrane treba prilagoditi. Preporuča se mekša hrana, hranu narezati, a ne odgrizati. Tako ćemo spriječiti odljepljivanje bravica i pucanje žica. Polomljene žice i odlijepljene bravice također produžuju terapiju. I naravno, higijena!

Prati, prati, prati zube! Ortodontske bravice i žice su retencija za svaku vrstu hrane. Zubi se zbog toga lakše kvare ako se ne četkaju pravilno i redovito. Postoji cijeli niz običnih i električnih četkica specijalno dizajniranih za nosioce ortodontskih aparatića, tuševi za usta i konci. Potrebni su i češći odlasci kod stomatologa na redovite kontrole kako bi se na vrijeme uočio neki novonastali karijes. Jako je važno da roditelji surađuju s ortodontom i da djecu doma motiviraju na sve gore navedeno jer od mlađih pacijenata je teško očekivati potpunu suradnju i razumijevanje.

Savjeti za buduće pacijente: Budite realni u prosudbi realnog stanja i onoga što očekujete od ortodontske terapije. Ortodontska terapija neće izmijeniti oblik i boju zuba. Postoje i rizici koje nosi ortodontska terapija i s kojima morate biti upoznati. To su eksterna i interna resorpcija korijena, nemogućnost pomicanja nekih zuba zbog vrste kosti te povlačenje zubnog mesa oko pojedinih zuba. To su sve rijetke pojave, ali ih pacijent mora biti svjestan. Prvi pregled i konzultacija u našoj ordinaciji su besplatni. Morate se upoznati s potrebom dobre higijene i svega ranije navedenog.

Za više informacija provjerite web stranicu. Također, pitajte sve što vas zanima i dobit ćete iscrpne odgovore s kojima ćete biti zadovoljni te se lakše upustiti u avanturu ortodontske terapije. Vidimo se!

OCIJENI