OCIJENI

EU fondovi - Kako do nepovratnih sredstava iz EU fondova

Objavljeno: 27.11.2017. 11:32

Europski fondovi jedan su od najvažnijih izvora javnih investicija za domaće tvrtke te privatne male i srednje tvrtke kroz financiranje velikog broja projekata i programa u raznim područjima poput regionalnog i urbanog razvoja, poljoprivrede i ruralnog razvoja, zapošljavanja i socijalne uključenosti, istraživanja i inovacija.

Naime, iz novih strukturnih fondova moguće je povući 81 milijardu kuna do 2020. godine, a riječ je o bespovratnim sredstvima koje možete dobiti ako se prijavite na natječaj sukladan vašem projektu.

EU fondovi iz kojih se povlače sredstva za financiranje projekata:

 
  • Europski socijalni fond (ESF)- glavni financijski instrument za poticanje poduzetništva i pružanje pomoći nezaposlenima u pronalaženju boljih radnih mjesta i uspostavi pravednijih mogućnosti za sve građane Europske Unije prilikom zapošljavanja.
 
  • Europski fond za regionalni razvoj (ERDF)- najznačajniji fond koji se prije svega fokusira na izravna ulaganja i sve vrste financiranja te ima za cilj jačanje ekonomske i socijalne kohezije kao i smanjivanje razlika u razvoju između regija unutar Europske Unije.
 
  • Kohezijski fond- predstavlja financiranja koja su dostupna za članice Europske unije u svrhu pokretanja velikih infrastrukturnih projekata na području prometa i zaštite okoliša. Sredstva iz fondova predviđene su za obnovljivi izvori energije i energetsku učinkovitost, zaštitu okoliša i preuzimanje standarda E, trans-europske transportne mreže i transportne infrastrukture.

1. Kakvi se projekti financiraju?

Važno je naglasiti kako se ne može financirati svaki projekt, već isključivo oni koji su u skladu s razvojnim ciljevima Republike Hrvatske kako i Europske unije u cjelini. Naime, sredstva iz EU fondova čini novac poreznih obveznika Europske unije, pa je važno da se sredstva dodjeljuju u svrhu ispunjavanja određenih ciljeva i prema zadanim pravilima.

2. Koja se područja mogu financirati?

Sva područja koja se financiraju iz EU fondova definirana su u dokumentu pod nazivom Operativni programi, prema kojima se temelje postupci za dodjeljivanje sredstava. U razdoblju od 2014. do 2020. godine mogu se financirati sljedeće kategorije:
 
  • Jačanje istraživanja, tehnološkog razvoja i inovacija
  • Povećanje pristupa, korištenja i kvalitete informacijskih i  komunikacijskih tehnologija
  • Povećanje konkurentnosti malih i srednjih poduzeća (za ERDF), poljoprivrednog sektora (za EAFRD) te ribarskog i akvakulturnog sektora (za EMFF)
  • Podupiranje prijelaza na niskougljično gospodarstvo u svim sektorima
  • Promicanje prilagodbe na klimatske promjene, prevencija i upravljanje rizikom
  • Zaštita okoliša i promicanje učinkovitosti resursa
  • Promicanje održivog transporta i otklanjanje čepova u ključnim mrežnim infrastrukturama
  • Promicanje zapošljavanja i podupiranje mobilnosti radne snage
  • Promicanje socijalne uključenosti i borba protiv siromaštva
  • Ulaganje u obrazovanje, vještine i cjeloživotno učenje
  • Jačanje institucionalnih kapaciteta i učinkovite javne uprave
3. Kako se financiraju, odabiru i prijavljuju projekti?

Projekti se financiraju i biraju putem natječaja, odnosno da bi imali mogućnost prijave projekta, prvo mora biti raspisan natječaj koji podržava opće i specifične ciljeve projekta. Natječaj također sadrži i natječajnu dokumentaciju u kojoj je opisano kako prijaviti projekt kao i upute za prijavitelje.

Resorna ministarstva objavljuju natječaje i dodjeljuju sredstva, a trajanje postupka od podnošenja roka za prijavu do donošenje odluke o dodijeli bespovratnih sredstava je najviše četiri mjeseca.

4. Gdje se nalaze natječaji?

Sve objavljene natječaje kao i one u najavi možete pronaći na stranici Europski strukturni i investicijski fondovi u rubrici Pregled natječaja. Možete pretraživati natječaje s obzirom na status, fond, područje odnosno prijavitelje. Također, natječaji se objavljuju i na internetskim stranicama resornih ministarstava.

5. Tko može zatražiti bespovratna sredstva?

Pravo na dobivanje novca iz EU fondova imaju sve vrste organizacija iz javnog, privatnog i civilnog sektora kao i građani pojedinci te njihove inicijative. Uvjet je da su iz zemalja članica EU ili iz zemalja kandidatkinja. EU fondovi imaju za svaki natječaj definirane posebne uvjete te se oni razlikuju od natječaja do natječaja jednako kao i tko može biti prijavitelj.

6. Može li se kroz EU fondove financirati cijeli projekt?

Dobivenim sredstvima ne može se financirati 100 posto od iznosa projekta, već prijavitelj financira dio troškova. Stoga tijekom pretrage natječaja provjerite možete li i financirati svoj projekt. Postoci sufinanciranja projekata kroz EU fondova ovise od natječaja do natječaja, odnosno iznosi su definirani u uputama natječaja.

7. Je li moguće ostvariti predfinanciranje?

Možete ostvariti do najviše 30 posto predfinanciranja, dok ostatak sredstava se isplaćuje na temelju tromjesečnih izvještaja. Modaliteti plaćanja utvrđuju se na razini natječaja prema procjeni rizika i kapaciteta korisnika te uključuju plaćanje po računima koje je korisnik već platio ili nije platio.

8. Kako napraviti dobar projekt?

Osim dobrog projekta, važna je i tehnička strana, odnosno sva dokumentacija koju morate prikupiti i pravilno ispuniti kako bi komisija odobrila sredstva. Prije svega projekt mora donijeti dobrobit široj zajednici, a ne samo vama kao pojedincu. Zato je potrebno detaljno napisati i objasniti sve aktivnosti koje će se provoditi.

Kako bi se što bolje upoznali  s cijelim sustavom važno je da proučite dva važna pravilnika: Pravilnik o prihvatljivosti troškova te Pravilnik o uvjetima za pripremu i provedbu projekata financiranih strukturnim instrumentima.

OCIJENI