OCIJENI

Zašto provoditi samokontrolu glukoze u krvi

Šećerna bolest ili dijabetes je kronična bolest koja nastaje kao posljedica nemogućnosti tijela da proizvodi ili koristi inzulin. Procjenjuje se da u svijetu živi gotovo 400 milijuna osoba sa šećernom bolešću, a do 2035. godine očekuje se porast na približno 600 milijuna. Zbog posljedica bolesti svakih 7 sekundi u svijetu jedna osoba umre od dijabetesa. Samo u Hrvatskoj, prema procjenama, od dijabetesa boluje oko 400.000 osoba, od kojih 254.000 punoljetnih osoba ima postavljenu dijagnozu šećerne bolesti.
             
Termin “diabetes mellitus” dolazi iz grčkog jezika i doslovno znači “slatka mokraća”, što je simptom povišene koncentracije glukoze u krvi. Dijabetes (šećerna bolest) je poremećaj metabolizma glukoze. Svatko ima glukozu u krvi. Bez liječenja, osobe sa šećernom bolesti ne mogu održati koncentraciju glukoze u krvi unutar normalnog raspona vrijednosti. Povišena glukoza u krvi može se manifestirati pojedinim specifičnim simptomima, kao što su učestalo mokrenje, povećana žeđ, češća pojava infekcija ili tjelesna slabost. Ovi se simptomi ne pojavljuju kada je koncentracija glukoze u krvi blizu normalnih vrijednosti. Vjerojatnost da će osoba oboljeti od komplikacija uzrokovanih dijabetesom je to veća što je duže koncentracija glukoze u krvi povišena. Uz liječenje, ove se komplikacije mogu ublažiti, odgoditi i u nekim slučajevima izbjeći. Kako bi liječenje šećerne bolesti bilo dugoročno uspješno, nužno je da sami preuzmete odgovornost za neke njegove dijelove. Na primjer, vrlo je važno da sami nadzirete vaše vrijednosti glukoze u krvi i to bilježite u dnevnik samokontrole. Također je vrlo važno rano otkriti i liječiti povišeni krvni tlak kako bi se na vrijeme spriječile komplikacije.

Ukoliko češće određujete vrijednosti glukoze u krvi, bolje ćete regulirati šećernu bolest, a time ćete i smanjiti komplikacije. Studije poput Diabetes Control and Complications Trial (DCCT) pokazale su sljedeće:

• Bolja regulacija vrijednosti glukoze u krvi kod osoba s dijabetesom tipa 2 smanjuje rizik od:
- teških oštećenja vida za 25%,
- ranog oštećenja bubrega za 33%,
- smrti od kasnih komplikacija šećerne bolesti za 33%,
- moždanog udara za više od 33%.1

Čvrsta kontrola je dobra kontrola. Kako biste ju postigli, trebate:

• određivati vrijednosti glukoze u krvi nekoliko puta dnevno
• uravnotežiti prehranu, tjelesnu aktivnost, lijekove i doze ubrizganog inzulina
• voditi detaljan dnevnik samokontrole o vašoj dnevnoj rutini i izmjerenim vrijednostima glukoze u krvi

Ovo će pomoći vama i vašem medicinskom timu u promjeni čimbenika koji utječu na vašu šećernu bolest. Čvrsta kontrola može spriječiti pojavu nekih komplikacija te usporiti njihovo napredovanje. Već postojeće komplikacije šećerne bolesti ne mogu se izlječiti, ali se njihovo napredovanje može usporiti. Vaš medicinski tim pomoći će vam u postavljanju realnog ciljnog raspona za vrijednosti glukoze u krvi.

Ako ste u potrazi za idealnim aparatom kojim ćete izmjeriti vrijednost glukoze u krvi, mi imamo rješenje za Vas. Naime Ljekarne Zeus u ponudi imaju ACCU-CHEK aparate koji garantiraju precizne rezultate za Vašu sigurnost. Posjetite dežurnu ljekarnu Zeus na adresi Divka Budaka 17, 10 000 Zagreb (nasuprot tramvajskog okretišta Borongaj) i u bilo koje doba zatražite pomoć stručnog osoblja kod odabira ACCU-CHEK aparata savršenog baš za Vas.

OCIJENI