OCIJENI

Razumijevanje akni: uzroci, liječenje i prevencija

Objavljeno: 21.4.2023. 13:38

Akne najčešće pogađaju adolescente, no sve češće se pojavljuju i kod odraslih ljudi. Nastaju kada se pore začepe lojem iz lojnih žlijezda i mrtvim stanicama kože. Ovakvo je okruženje povoljno za razmnožavanje bakterija i nastanak upale. Tada nastaju otvoreni i zatvoreni komedoni (miteseri) te crveni i gnojni prištići, a mogu se pojaviti i veliki, upalni čvorovi. Iako nije stanje opasno po život, akne mogu biti uznemirujuće i značajno utjecati na kvalitetu života osobe. U ovom ćemo članku raspravljati o uzrocima, liječenju i prevenciji akni.

Uzroci akni

Nekoliko čimbenika može pridonijeti razvoju akni, uključujući:

1.      Hormonalne promjene: Hormonalne promjene tijekom puberteta, menstruacije, trudnoće i menopauze mogu potaknuti prekomjernu proizvodnju loja, što dovodi do izbijanja akni.

2.      Genetika: Ako su vaši roditelji imali akne, veća je vjerojatnost da ćete ih i vi razviti.

3.      Loša njega kože: nepravilno čišćenje kože ili korištenje jakih proizvoda može uzrokovati akne.

4.      Prehrana: hrana s visokim glikemijskim indeksom, poput šećera, može izazvati izbijanje akni.

5.      Lijekovi: određeni lijekovi, poput kortikosteroida, mogu uzrokovati akne kao nuspojavu.

Liječenje akni

Za akne je dostupno nekoliko opcija liječenja, ovisno o težini i vrsti akni:

1.      Lokalna terapija: Primjenjuje se kod blažih oblika akni. Koriste se emulzije, kreme i otopine koje sadrže aktivne tvari poput voćnih kiselina (AHA), derivate vitamina A (tretinoin), azelainsku kiselinu, antibiotike i sl.

2.      Sistemska terapija: Primjenjuje se kod težih oblika akni. Uključuje antibiotike, hormonalnu antiandrogenu terapiju (samo kod ženskih osoba) i izotretinoin (derivat vitamina A). 

3.      Tretmani: Mikrodermoabrazija povoljno djeluje na pojačano orožnjavanje i time olakšava istjecanje loja i zatvorenog kanala žlijezda lojnica. Također potiče revitalizaciju kože što je važno kod osoba kod kojih već postoje ožiljci. Još se koriste i tretmani čišćenja lica, piling lica vitaminom A te laserski tretmani.

Prevencija akni

Prevencija akni uključuje usvajanje zdravih navika kao što su:

1.      Pranje lica dva puta dnevno blagim sredstvom za čišćenje.

2.      Izbjegavanje dodirivanja lica prljavim rukama.

3.      Korištenje nekomedogenih proizvoda za njegu kože koji neće začepiti pore.

4.      Izbjegavanje hrane s visokim glikemijskim indeksom i uravnotežena prehrana.

5.      Izbjegavanje stresa.

Akne mogu biti frustrirajuće i izazovno stanje s kojim se treba nositi, ali ih je moguće riješiti uz odgovarajuće strategije liječenja i prevencije. Ako se borite s aknama, nužno je potražiti pomoć dermatologa. Dermatologija Bilić specijalistička je dermatovenerološka ordinacija čiji liječnici imaju bogato iskustvo u tretiranju akni. Oni mogu dijagnosticirati vaše stanje, propisati učinkovite tretmane i dati smjernice o tome kako spriječiti buduće akne. Ne dopustite da akne kontroliraju vaš život. Preuzmite kontrolu i potražite pomoć danas.


OCIJENI