OCIJENI

5 razloga nastanka akni

Objavljeno: 14.11.2022. 15:03

Akne najčešće pogađaju adolescente, no u nekim slučajevima mogu biti prisutne i u odrasloj dobi. Na ovu bolest se često gleda kao na kozmetički problem, no, pogotovo u težim slučajevima, važno je procijeniti kliničku sliku i primijeniti odgovarajuću terapiju. Osim toga, akne često utječu na samopouzdanje i sliku o sebi. Kako biste se uspješnije borili protiv akni, prvo valja razjasniti njihove najčešće uzroke.

  1. Pojačana proizvodnja loja u lojnim žlijezdama

Najviše lojnih žlijezda nalazi se na licu, prsima i leđima pa su to ujedno i najčešća područja na kojima se javljaju akne. Loj proširuje i ispunjava pore koje se zatim začepljuju odumrlim kožnim stanicama. Zbog toga dolazi do razmnožavanja bakterija koje uzrokuju upalne procese.

  1. Hormonalne promjene

Hormonalne promjene mogu utjecati na pojačanu pojavu akni, pogotovo kod žena. Hormonalne promjene koje se događaju u pubertetu i tijekom trudnoće mogu biti glavni krivci za pojavu akni. Osim toga, oko 3% žena koje se bore s aknama imaju dijagnozu policističnih jajnika. Kod nekih žena, akne se, potaknute hormonima, pojavljuju u periodu prije menstruacije.

  1. Kozmetički tretmani

Korištenje neodgovarajućih kozmetičkih proizvoda može pojačati akne. Preparati koji isušuju kožu, potaknut će pojačano lučenje loja jer koža nastoji obnoviti svoj zaštitni sloj. Odlazak u solarij također nije dobra ideja jer isušuje kožu, što ponovno potiče dodatno stvaranje loja. 

  1. Genetika

Ponekad uzrok akni leži u genetskim faktorima. Ako su prisutne u obitelji, veća je mogućnost da će osoba bolovati od akni. Do toga dolazi jer se tip kože, veličina i aktivnost žlijezda lojnica nasljeđuje. 

  1. Stres

Stres može biti još jedan važan uzročnik akni. Zašto je to tako, nije posve jasno, no postoje dvije teorije. Prva govori da antistresni hormoni, koji se izlučuju kad smo pod pritiskom, doprinose stvaranju akni, jer su po svom sastavu steroidni hormoni. Prema drugoj teoriji, stres dovodi do slabljenja imunološkog sustava, zbog čega se bakterije pojačano razmnožavaju i stvaraju upalne procese. 

Kako liječiti akne?

Kako bi se akne uspješno izliječile, potrebno je posjetiti dermatologa koji može dati točnu dijagnozu i plan terapije. Liječenje akni razlikuje se ovisno o njihovom obliku, dobi pacijenta i uzroku. Osim toga, postoje neke zdrave navike kojima je moguće utjecati na smanjenje akni. Dovoljno sna i izbjegavanje stresnih situacija može doprinijeti uspješnosti terapije. Redovno čišćenje lica odgovarajućim preparatima također je od velike važnosti. Zdrava i izbalansirana prehrana isto tako može biti od koristi, a smatra se da zdravlju kože posebno pogoduju namirnice bogate vitaminima A, D i E te omega-3 masnim kiselinama. 

Ako vam je potrebno liječenje akni, kontaktirajte Specijalističku dermatovenerološku ordinaciju Dermatologija Bilić. Ordinaciju od njezinog utemeljenja 1999. godine vodi dr. Jasminka Bilić, a nalazi se nedaleko od varaždinske opće bolnice. Dr. Bilić pružit će vam stručan tretman u ugodnom ambijentu uz izvrsne rezultate. Kako biste saznali više o mogućnostima liječenja akni, posjetite web stranicu ili jednostavno nazovite ordinaciju i naručite se na pregled!


OCIJENI