Put do lijepih i ravnih zubi uz aparatić za zube

Objavljeno: 14.12.2020. 10:39

Na sam spomen aparatića za zube pada vam mrak na oči i zamišljate si nezgodne žice koje vam narušiti samopouzdanje? Ne brinite, ta su vremena prošla i danas je sasvim uobičajeno nositi aparatić za zube jer su ljudi shvatili pozitivnu svrhu aparatića za zube te žele popraviti svoj osmijeh prirodnim putem. Uz nekoliko mjeseci nošenja aparatića za zube, kao rezultat imate lijepe zube cijeli život.

Iako se aparatić najčešće povezuje s estetskom svrhom, njegova funkcija je izrazito zdravstvena. Nepravilno poredani zubi otežavaju pravilno žvakanje i održavanje higijene što dovodi do njihova oštećenja. Također, bitno je da donja i gornja čeljust budu usklađene kako bi žvačni sustav mogao pravilno funkcionirati.

Koje su sve vrste aparatića za zube?
Postoje dvije vrste aparatića za zube, a to su mobilni i fiksni.

Mobilni aparatić je ortodontska naprava koju osoba može sama skinuti sa zubi. Namijenjen je djeci u dobi od 9 do 11 godina koja se razvijaju i čiji zubi još uvijek mogu biti mliječni. Njime se zubi mogu malo pogurati i može se usmjeriti njihov rast, no veće promjene nisu moguće. Mobilni aparatić je zapravo priprema za fiksni.

Fiksni aparatić sastoji se od bravica koje se lijepe s prednje strane zuba, a povezane su žicom. Bravice mogu biti metalne ili estetske ili kako se često nazivaju - vidljive i nevidljive. Metalne (vidljive) bravice cijenom su pristupačnije, no estetske (nevidljive) su prozirne ili bijele pa su manje uočljive.

Aparatić za zube i bolovi
Nećemo vas lagati da ne boli, ali za zdravlje i ljepotu treba trpjeti. U početku, kada se tek stavi fiksni aparatić, zubima je potrebno da se naviknu i to je period kada će vam vjerojatno smetati i htjet ćete ga skinuti, no kao i na sve u životu, čovjek se navikne. Nakon što se čeljust navikne i bolovi prestanu. Ono što neke najviše „boli“ je nemogućnost konzumiranja određene hrane, poput orašastih plodova, jabuke, tvrdih bombona ili korice kruha. Ali, bez brige, i za to postoji rješenje: jabuka se može naribati, orašasti plodovi samljeti, možemo jesti bombonekoji se tope u ustima, a kod kruha je ionako finija unutrašnjost.

Vremensko trajanje nošenja aparatića
Fiksni se aparatić u prosjeku nosi od jedne do tri godine, no ovisi o svakom pojedincu. Ortodont već na početku može procijeniti koliko bi mogla trajati terapija, ali bitna je i suradnja pacijenta – koliko pazi da bravice ne puknu, nosi li gumice koje ispravljaju čeljust i slično.

Održavanje higijene kod aparatića za zube
Iako bi i inače trebali prati zube nakon svakog jela, ovdje je to osobito važno. S obzirom na to da oko zubi imate „isprepletenu mrežu“, hrana će zapinjati i potrebno ju je odstraniti. Preporučuje se koristiti interdentalne četkice koje su dizajnirane tako da lako dopru do uskih dijelova stoga je četkanje lakše. Zubi se mogu dobro oprati i samo s normalnom četkicom, ali to traje malo duže. Korištenje zubnog konca u početku je pravi izazov dok ne shvatite pod kojim kutem možete provući konac kroz žicu, ali sve se to lako nauči.

Ako smatrate da vam je potreban aparatić, savjetujte se sa specijalistom. U privatnoj Specijalističkoj ordinaciji dr. Petar Bitanga u Splitu možete rezervirati svoj prvi ortodontski pregled i konzultacije te saznati treba li vam terapija i koliko bi mogla trajati. Dodatna je prednost ove ordinacije što je ugovorna ustanova HZZO-a, što znači da vam troškovi mogu biti puno manji.