OCIJENI

Krizanteme sadnice

Objavljeno: 29.3.2023. 13:41

Prodajemo ukorijenjene sadnice sadnice svih vrsta krizantema. Velikocvjetne sredinom lipnja, špine krajem lipnja, margarete sredinom srpnja i lončane krajem srpnja.

PRIČA ZVANA KRIZANTEMA

Uoči Dana svih svetih za nas proizvođače dolaze  dani noćnih mora. - Hoćemo li prodati cvijeće, po kojoj cijeni, da li će padati kiša, puhati bura ili smrzavati?
Za cvjećare dolaze dani noćnih mora. -  Da li će cijena cvijeća biti kao pred pet godina ili će možda proizvođači „slučajno“ dignuti cijenu ?
Za kupce i posjetioce grobova dolaze dani noćnih mora. - Koliko grobova moram okititi, koliko za to moram platiti, dali imam za obući nešto novo, da li će susjed imati veći i ljepši aranžman.

A svi bismo tih dana posebno trebali slaviti život i s ljubavlju i  lijepim mislima sjetiti se naše najmilije kojih više nema s nama.

Većina od nas „nema vremena“ tijekom cijele godine da posjeti grobove, većina od nas  „nema dovoljno novaca“ da ubere  poljsku travčicu i donese je na grob, većina od nas ako i posjetimo grobove, radimo to „da susjed  ne vidi kako to rijetko činimo“. Pa kako bi se sjetili mrtvih kada se većina od nas ne sjeti  niti na žive, našu obitelj, susjede, prijatelje. Zato pokušajmo barem ovoga puta razmišljati da je to Blagdan i napraviti mali korak promjene.

Prvo.
Sjetimo se da najvjerojatnije taj grob ne posjećujemo samo mi. Posjetimo svoju rodbinu ( jeli tko od njih živ?) i pokušajmo dogovoriti kako ćemo ove godine urediti naše grobove. Dajmo priliku da i drugi sudjeluju u kreiranju toga dana. Evocirajmo zajedničke uspomene na mrtve, nasmijmo se događajima koji su nas tada nasmijali. Neka nas mrtvi povežu barem toga dana.
Drugo.
Izađimo u kupnju cvijeća za koje smo se zajednički dogovorili. I to nam može biti blagdan, a ne muka. Jer danas postoji eksplozija boja, vrsta, cijena, i proizvođača. Nemojmo slušati što drugi govore, nemojmo slušati svoje predrasude. Prošetajmo, razgledavajmo, uživajmo u zadnjim bojama ove godine i tada odlučimo i kupimo.
Treće.
Naučimo nešto, jer jedino tada možemo cijeniti kupljeno i možemo cijeniti sebe jer znamo što smo kupili.

KRIZANTEMA. Mrtvački cvijet.Udovica. Koji teški nazivi za kraljevski cvijet ( pa i kraljice su teške, zar ne? )
Chrysanthemum indicum. Od 1999 godine Dendranthema indicum. (I to je težak naziv!)
Ja sam izabrala Kraljevski cvijet. Zašto? Iz više razloga.
Porijeklom je iz Kine i o njoj se znalo već 5000 godina prije nove ere. Kineska legenda govori da je to cvijet vječne mladosti. Kinezima  je ona cvijet broj jedan i prije orhideje i bambusa. To je cvijet kineskih pjesnika. Cvijet plemenitosti, poštenja i iskrenosti. Za Fen Shui ( vještina življenja u skladu s prirodom) Krizantemin cvijet u kuću donosi sreću i smijeh.

Iz Japana dolazi kao kultivirana biljka. A za Japan je to cvijet monarhije. Njihovo prijestolje zove se prijestolje krizanteme. Službeni pečat monarhije cvijet je krizanteme. Najveća odličja su reda krizanteme. Ali za njih kao i za Europu taj je cvijet znak smrti.

Amerikanci nisu opterećeni poviješću, te je za njih cvijet krizanteme simbol radosti i poklanja ga se ( s obzirom na to da je to jedan od  najskupljih cvjetova ) za rođendan posebno dragim ljudima.

A što je taj cvijet za nas ovdje u Hrvatskoj? Za nas je to jedino skupi cvijet za Dan mrtvih.

A što je ona za mene?

Krenulo je kao i sa svim predrasudama. " To je mrtvački cvijet i ja NIKADA ne bih to uzgajala!!" . Ali kao i svi NIKAD život naš ego uspije upristojiti. Sada od tog cvijeta  živim već 35 godina. I barem zadnjih dvadeset godina govorim jedno te isto – ovo je zadnja godina da ću se s njima baviti. Zašto?!

Cijelu zimu čuvate i njegujete matične biljke. U proljeće ih , ovisno o temperaturi morate grijati, zatim im odrežete vrh. To umočite u hormon i popikirate u supstrat. Svakih pola sata ih mjesec dana rosite vodenom maglicom i prskate protiv štetnika i bolesti. Ako kojim slučajem te gotove sadnice i prodajete, tada je njihova cijena upola manja od sadnice rajčice!!
Sada krećete sa zemljanim radovima. Analiza zemlje. Dezinfekcija zemlje. Osnovno gnojenje. Oranje. Postavljanje mreža. Sadnja.Postavljanje podnog navodnjavanja. Prihrana. Vješanje žutih i plavih ljepljivih ploča.E sad tek kreću problemi! Najprije startaju štetnici. Žute ploče počnu se puniti mušicama lisnog minera. Prskanje jedanput, preventivno protiv bolesti svakih 7 dana, opet miner i  tako 100 puta. Ljeto. Sunce prži. Temperatura u plasteniku 38 ºC, a ako kojim slučajem imate ventilatore, spusti se na bajnih 35. E sada u pohod kreće noćna mora – kalifornijski trips. Samo ime mu govori da je uvezen i da nema prirodnih neprijatelja ( jer oni nisu uvezeni ). Ta vas stvarčica drži pod stresom svih dugačkih 5 mjeseci, sve dok se temperatura ne spusti ispod 15 ºC. Zadnjih godina i ne znamo što su niske temperature. U isto vrijeme počinje i zatamnjivanje . A to znači 30 dana , svaki dan, u 19 sati pokrivanje s crnom folijom ( a u to vrijeme smo rekli da je ispod bijele folije 35, a ispod dodatne crne folije – koliko može biti ?!  ), a ujutro u 9 sati uđete u „upitnu temperaturu“ i skidate crnu foliju. Mokri ste do kože, ne možete disati od visoke temperature i 100 postotne vlage, a samo ste skinuli crnu foliju. Vaš dan , kojega započinjete u 6 sati, i dalje traje. Sušite se na 35, čupate korov, zalijevate znojem...navečer opet pokrivate s crnom folijom. Sa zatamnjivanjem kreće i druga noćna mora proizvođača krizantema – bolest bijela rđa ili puccinia horriana. Sam naziv horriana znači horor, strava. I nju prskate do kraja, ali „samo svakih 10 dana“, a ako vam se pojavi  e tada je strka svaki dan! Prođe mjesec dana, prestaje pokrivanje folijom i VI ostali smrtnici mislite da je to kraj.Neeee!! Sad počinje tek predstava! Čišćenje zaperaka i svih postranih pupova, mora ostati samo srednji. Izgleda lako! Ali krizantema, ovisno o svojoj visini i sorti, ima barem 10-20 postranih  izdanaka i  kojih 6-10 pupova i SVE morate očistiti, a da ne pokidate listove. Neki puta dođe i do onoga Oooops........na kraju očistite i onoga srednjega....... i svih pet mjeseci je otišlo u vjetar. I sada tih 16-30 pomnožite s brojem uzgojenih krizantema, uvećajte za temperaturu na kojoj to radite, kvadrirajte s godinama vaše kičme (lumbago išijalgija, spondiloza) i podijelite s godinama koje to radite – tada ćete dobiti rezultat koji približno izgleda ovako – ŠTO MI SVE TO TREBA.!!!!!
Ali tada pogledate to more bijele pjene, te lopte koje su s nama prošle svu  torturu vremenskih neprilika i ljudskog sakaćenja, i sada čvrsto, ponosno stoje i pokazuju svu svoju raskošnu ljepotu ! Jeste li se kad pitali koliko cvjetova ima u „cvijetu“ velikocvjetne krizanteme ( to nisu latice već potpuni cvijetovi)? Pokušajte izbrojiti! Ja sam probala i napustilo me strpljenje kod 500 „latica“.
Ako i nakon svega ovoga što ste pročitali ( ako ste uopće i došli do ovog mjesta ), smatrate da je velikocvjetna krizantema skupa, tada oprostite mi, vi ili nemate srca ili vas je život mazio.

To je bilo o velikocvjetnoj krizantemi. Neki kažu da još samo „stare babe“ drže do običaja da na grob stavljaju ovu vrstu krizantema. Možda te stare babe ne znaju da postoje i druge vrste krizantema ili možda cijene tradiciju. A za vas „mlađe“ i one „napredne“, bez predrasuda, uzgajivači su se potrudili da proizvedu još mnogo vrsta pogodnih za taj Dan (naravno, i ne samo za taj dan).
Od rezanih krizantema postoji bezbroj vrsta „margareta“ u svim oblicima i bojama. Od veličine cvijeta od samo 1 cm do onih ogromnih 10 cm. A tek vrste cvijeta ! Jednostavnih, samo s 1-2 reda latica, jednostavnih sa zvjezdastom sredinom, dekorativnih bez sredine, latice u obliku žlice, zrakaste, „ponponke“, „bekerice“, „pingpongice“, za „maciće“ sitnih cvjetova i još izmješanih kombinacija. I posebno „špine“ ili „spajderi“ ili „pauki“ ili ....
A sada sve to još za one koji ne znaju ili „ne mogu“održavati rezani cvijet. Za njih su kao stvorene - lončane krizanteme.
Sve što je gore navedeno može se saditi u lonac, samo što su vrste nižeg rasta( ako nisu, tada im mi „pomognemo“ da ostanu niske. Opet prskanje, prskanje..! ).
Kod lončanih krizantema postoje  dvije skupine: multiflora i one koje to nisu.
Multiflora su uglavnom one sa sitnijim i jednostavnim cvjetovima. Kako one uglavnom ne trebaju zatamnjivanje s crnom folijom, ne trebaju pinciranje, čišćenje zaperaka i pupova, samim  time su i jeftinije. Ali kao i sve u životu postoji i jedno Ali – ali traju praktički dok ih prva kiša ne opere.
One koje nisu multiflora, mogu biti velikocvjetne ( sada ih ima u svim bojama- bijele, žute crvene, lila, roza i sve kombinacije tih boja) i mnogocvjetne svih veličina i boja. I njihova raskoš nije samo u bojama i oblicima, već u onom za nas“ Balkance“ najvažnijem, traju i cvjetaju dok ih mraz ne uništi.
Za sve lončane krizantema dobro je znati, da ih sve možemo posaditi u vrt ili na balkon i mogu prezimiti i raširiti se kao trajnice. Važno je jedino da neće biti tako niska kao kupljena, ako ju ne režemo i oblikujemo. To treba raditi sve do polovice Augusta. Cvjetat će nam kasnije nego iz plasteničkog uzgoja, ali će nas uveseljavati sve do mrazeva. Ako ih presađujemo nakon što smo ih izvadili s groblja, dobro bi bilo da ih oštrim nožem razdijelimo ( u našem loncu ih ima 8-10) i svaku  tu pojedinačnu biljku posadimo u vrt na sunčano mjesto. Zimi, samo kada su velike kiše, dobro ih je pokriti komadom folije, jer njima ne smeta hladnoća već vlaga u zemlji. Jako lijepo izgledaju u kombinaciji sa Erikom ili kalunom i ciklamama. A s maćuhicama u plavoj boji, to je tek predivna kombinacija!
Eto! Vidjeli ste da krizanteme nisu samo za groblje , već nas uveseljavaju i u vrtu i na balkonu. A sigurno ne znate da postoje i viseće krizanteme za žardinjere. A o tome nekom drugom prilikom, jer biste od toliko informacija pola zaboravili.
I sjetite se za Fen Shui -  Krizantemin cvijet u kuću donosi sreću i smijeh! Neki će reći nismo mi u Kini. Ali smijeh i sreća nam trebaju, zar ne? Zašto ne probati?

Proslavimo blagdan Svih svetih, ne s tugom u srcu, već sa sretnim sjećanjima na one kojih više nema. A cvijeće koje ćemo kupiti i donesti, nosite veselije i ponosnije, jer u njima je trud mnogih ljudskih ruku, a i vaših, jer ste ih mogli kupiti.

Posjetite našu web stranicu!

OCIJENI